Assange’a göre Obama’nın vaadi Snowden’in zaferi

Wikileaks kurucusu Julian Assange, ABD Başkanı Barack Obama’nın istihbarat birimlerinin takip programında değişikliğe gidileceğine yönelik açıklamasını Edward Snowden’in zaferi olarak niteledi.

Obama yaptığı açıklamada 11 Eylül 2001 yılındaki saldırılardan sonra kabul edilen ‘Yurtsever Saldırı’ isimli programdaki değişiklikler üzerinde çalışmayı planladığını söylemişti.

Program, elektronik yazışma ve telefon görüşmelerini takip etmeyi içeriyor. Programla ilgili bilgileri eski istihbarat görevlisi Snowden açıklamıştı.

Assange, Wikileaks sitesinde yayınladığı mesajında Snowden’in, ABD yönetiminin siyaset değişikliğine olan katkısını vurguladı. Assange açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu gelişme Edward Snowden ve çok sayıda destekçisi için bir zaferdir. Snowden daha önce yaptığı açıklamada, teşhir ettiği bilgilerin olumlu değişime yol açacağını söylemişti. Şimdi bu değişim şeklini aldı ve başkan, Amerika ve tüm ülkelerin halkları bundan dolayı Snowden’e borçlular”.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Obama’nın açıklamasına rağmen reformlar, gizli belgelerin yayınlanmasından önce düşünülüyordu. Assange Snowden’in uğraşlarının ABD yönetiminin siyasetini yeniden gözden geçirmeye başlamasını mümkün kıldığını vurguladı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir