Assange’ın annesi: İadeden vazgeçin

Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange’ın annesi, İngiliz mahkemelerinin oğlunu İsveç’e iade etme kararını geri alması gerektiğini söyledi. Ekvador’da Cumhurbaşkanı Rafael Correa ile görüşen Christine Assange, İsveç’te tacizle suçlanan oğlunun iade kararını “gülünç” olarak niteledi.

On binlerce Amerikan gizli belgesini sızdıran Wikileaks’in kurucusu Assange 19 Haziran’da Londra’da Ekvador elçiliğine sığınmıştı. Assange, İsveç’in ABD’nin baskısıyla hareket ettiğini, buradan Amerika’ya iade edilmesi halinde idam cezasıyla yargılanabileceğini söylüyor.

Christine Assange İngiliz milletvekillerine ”politik görüşlerini bir kenara bırakarak vicdanlarını dinlemeleri ve Julian Assange hakkındaki iade kararını geri almaları”çağrısında bulundu.

Assange’ın annesi İngiliz halkından da oğluna destek olmalarını istedi. Christian Assange oğlunun elçilikte iyi muamele gördüğünü söyledi. BBC’nin haberine göre Assange ”Elçilikte oğluma iyi davranıyorlar. Ancak orası küçük bir yer ve Julian dışarı çıkıp gün ışığını bile göremiyor. Sağlığı ile ilgili kaygılarım var ancak bunun sorumlusu Ekvador değil. Avustralya, İsveç ve İngiltere hükümetleri” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir