Assange’ın iltica başvurusu kabul edildi

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, bugün yaptığı açıklamada, Londra’daki büyükelçiliklerine sığınan Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange’ın iltica başvurusunun kabul edildiğini söyledi.

Assange, tecavüz ve cinsel saldırı suçlamaları nedeniyle İsveç’e sınırdışı edilmemek için, geçen Haziran ayında Ekvador Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Assange’ın diplomatik yazışmaları sızdırdığı suçlamasıyla İsveç’ten ABD’ye gönderilme riskinin bulunduğunu belirten Patino, Assange’ın ‘siyasi zulüm’ korkusunun meşru olduğunu söyledi.

Patino, yaptığı açıklamada İngiltere’nin açıkça Assange’ı tutuklamak için büyükelçiliğe girme tehdidinde bulunduğunu söyledi. Patino, “İngiltere ile dostluk ilişkimizin zedelenmeyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Açıklama, İngiltere’nin, Londra’daki büyükelçiliklerine sığınan Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange’ı tutuklamak için, büyükelçiliğe girme tehdidinde bulunmasının ardından geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiliğin diplomatik statüsünü iptal edebileceğini açıklamıştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, İngiltere’nin Assange’ı sınırdışı etmesinin ‘yasal bir zorunluluk’ olduğu vurgulandı.

Ekvador Dışişleri Bakanı Patino, İngiliz Büyükelçiliği’nden bir görevlinin Ekvador hükümetine gönderdiği mektup ile ilgili olarak “Bu mektupta dile getirilen yapılırsa, Ekvador bunu kabul edilemez, dostane olmayan bir eylem olarak görecek ve egemenliğimize karşı düşmanca bir hareket olarak değerlendirecek ve bizi yanıt vermeye zorlayacaktır. Biz bir İngiliz sömürgesi değiliz” diye konuşmuştu.

İngiltere’deki 1987 tarihli Diplomatik Temsilcilikler yasası, İngiliz topraklarındaki bir diplomatik temsilciliğin bu statüsünü iptal etmesine izin veriyor. BBC’nin haberine göre, diplomatik statü iptal edildiği takdirde, İngiliz polisi söz konusu binaya girebiliyor.

İltica başvurusu kabul edilmesine rağmen, Assange, Ekvador büyükelçilik binasından çıktığı takdirde İngiltere polisi tarafından tutuklanma riskiyle karşı karşıya. Avustralya vatandaşı Assange, iki yıl önce ABD büyükelçiliklerinin gizli diplomatik yazışmalarını yayımlayarak, Washington’ı öfkelendirmişti.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  ESET'ten Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir