Bilgisayar oyununda ‘erotik telefon’ şoku

Bilgisayar oyunları üreten Naughty Dog adlı şirket, en son piyasaya sürdüğü “The Last of Us” adlı oyunda, gerçek ‘erotik telefon hatlarının numaralarının’ kullanılması nedeniyle bir güncelleme yayımlamak zorunda kaldı.

Şirket, Kotaku adlı bilgisayar oyunları sitesine yaptığı açıklamada, hatanın, oyunun görsellerini hazırlayan bir grafikerin hatasından kaynaklandığını açıkladı.

Oyunun bir sahnesinde yer alan, ‘haşere kontrol’ posterinde görünen telefon numaraları, yapılan güncellemeyle değiştirildi.

Oyunun tasarımcısı Neil Druckmann, Kotaku’ya yaptığı açıklamada, “Bu bir grafikerin hatası. O sahnedeki postere bazı telefon numaraları koymaları gerektiğinde, filmlerde yaptıkları gibi sadece alan kodunu 555’e çevirerek bu numaraları geçersiz kılacaklarını düşünmüşler. Anlaşılan, alan kodu değiştirme taktiği, 800’lü hatlarda işe yaramıyor. Kasıt yok, tamamen bir hata” dedi.

Oyunun ilk sürümünde bu numaraları fark edip arayanlar, müstehcen ses kayıtlarıyla karşılaştı. ‘Sony PlayStation 3’ için üretilen ‘The Last of Us’, Haziran ayında piyasaya sürülmüştü. Ancak erotik telefon hatlarının numaraları, bu oyunun ortaya çıkardığı tek tartışma değil.

BBC’nin haberine göre, oyunda, kıyametin ardından sağ kalmayı başaran şiddete eğilimli Joel adlı karakter ve Ellie adlı bir genç kız başrollerde.

Pek çok oyuncu ve gözlemci, Ellie adlı bu karakterin, ‘Juno’ ve ‘Başlangıç’ (Inception) adlı filmlerin Kanadalı genç oyuncusu Ellen Page’e olan benzerliğine dikkat çekiyor. Ellen Page’in bu durumdan çok da hoşnut olmadığı belirtiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir