Bilgisayarınız boş zamanlarınızda bilime hizmet etsin

IBM’in yönettiği süper bilgisayar World Community Grid, Harvard Temiz Enerji Projesi’nin şu ana kadar yapılan en kapsamlı kuantum kimyasalları araştırmasını gerçekleştirmesini sağladı.

Harvard’ın güneş enerjisini elektriğe dönüştürmek için uygun bulduğu 2,3 milyon organik, karbon bileşenleri listeleyen ücretsiz veri tabanını kullanıma açmasıyla güneş enerjisinde daha çok yönlü ve uygun maliyetli malzeme arayışı ivme kazandı.

Harvard’ın Temiz Enerji projesinin, şu ana kadar kuantum kimyasalları ile ilgili yapılan en kapsamlı araştırma olduğuna inanılıyor.

Artık bilim insanları en fazla gelecek vaat eden araştırmalarına devam etmek için Harvard’ın  (www.molecularspace.org) kaynağını kullanabilecekler.

80 ülkeden kuruluş ve 600.000’in üzerinde kullanıcı tarafından kullanılan 2,3 milyonu aşkın bilgisayar, son dokuz yıl boyunca World Community Grid projeleri için güç sağladı. Sonuç olarak dünyanın en hızlı sanal süper bilgisayarları elde edildi ve bilimsel çalışmalar yüzlerce yıl ileriye taşındı.

2013 yılında en az 22 proje World Community Grid kapsamında gerçekleştirilmiş ya da tamamlanmış olacak. Başlangıcından bu yana proje, araştırmacılara 750.000 yılın üzerinde bilgi işlem yoğunluğunu sıfır maliyetle sağlandı.

World Community Grid, California Üniversitesi’nde geliştirilen Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC) platformunda çalıştırılıyor ve National Science Foundation tarafından destekleniyor. Windows, Mac ya da Linux işletim sistemli bilgisayarlarda çalışan bu yazılım bilgisayarlara yüklenerek  seçilen projelere katılım sağlanıyor.

World Community Grid programı, Türkiye’de de kişisel bilgisayarı veya sunucusu olan herkesin kullanımına açık ve ücretsiz olarak www.worldcommunitygrid.org adresinden yüklenebiliyor.

World Community Grid’in bugüne kadar Temiz Enerji Projesi’ne sağladığı katkı, tek bir kişisel bilgisayarın 17,000 yıl boyunca yapacağı bilimsel hesaplamalara eşit.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir