Bimeks, Electroworld Türkiye’yi satın alıyor

İngiliz perakendecilik şirketi Dixons Retail elektronik alanında faaliyet gösteren Electroworld mağazalarının Türkiye faaliyetlerini Bimeks’e satacağını açıkladı.

Tüketici elektroniği alanında faaliyet gösteren Bimeks İngiliz perakendecilik şirketi Dixons Retail bünyesindeki Electroworld mağazalarının Türkiye faaliyetlerini 6 milyon TL  bedelle satın almak için hisse devir anlaşması imzaladı. KAP’a yapılan açıklamada, satın alma bedelinin 2 yılda ve 2 eşit kısımda ödeneceği ifade edildi.

Dixons Retail’den yapılan açıklamaya göre ise, Electroworld Türkiye’nin Nisan 2013’te sona eren mali yılda faaliyet zararı 9 milyon sterlin seviyesinde bulunurken; satışları ise 170.7 milyon sterlin olarak gerçekleşti.

Electroworld Türkiye’de 14 büyük mağaza ve 18 franchise mağazası ile 22 ilde faaliyet gösteriyor. Electroworld’ün satın alınması sonrası Bimeks’in mevcut satış alanı 85,000 metrekareye, mağaza adedi 114’e, faaliyet gösterilen şehir sayısı ise 49’a yükselecek.

CNBC-e’nin haberine göre, Rekabet Kurumu başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde devir alma sürecinin 2013 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Satın alma haberi sonrası yüzde 11 üzeri yükselişle tavan fiyat olan 2 TL’yi gören Bimeks hisseleri kazanımlarını göre verdi. Hisse saat 1017’de yüzde 1.67 yükselişle 1.83 liradan işlem görüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir