Boeing, 5,6 trilyon dolarlık yeni uçak talebi öngörüyor

20 yıllık Mevcut Piyasa Görünümü, 2014 tahminine kıyasla talepte yüzde 3,5’lik artış gösteriyor. Tek koridorlu ve küçük/orta büyüklükteki çift koridorlu uçak piyasaları, uçak sayısı ve değer açısından en fazla büyüyen sektör

Boeing, önümüzdeki 20 yıl içinde yeni uçak talebinin, geçen yılki tahmine kıyasla yüzde 3,5 artış göstererek 38.050 adet olacağını öngörüyor. Şirketin 11 Haziran’da açıkladığı yıllık Mevcut Piyasa Görünümü raporunda (CMO), bu yeni uçakların toplam değeri 5,6 trilyon dolar olarak tahmin ediliyor.

Boeing Ticari Uçaklar Pazarlama Başkan Yardımcısı Randy Tinseth, “Ticari uçak piyasası güçlü ve dayanıklı olmaya devam ediyor. İleriye baktığımızda, uçak piyasasının büyümeye devam etmesini, yeni uçaklara ilişkin talebin artmasını bekliyoruz. ” dedi.

Tahmin döneminin sonuna kadar, 2014 yılında 21.600 olan uçak sayısı 2034 yılında 43.560’a yükselerek ticari uçak filosu ikiye katlanacak. Büyüme, bu dönem boyunca teslim edilecek 38.050 uçağın yüzde elli sekizi tarafından sağlanmış olacak.

Yolcu trafiği, yüzde 5 olan tarihi eğilim çizgisine yakın olarak yaklaşık yüzde 4,9 oranıyla büyümeye devam edecek. Tahmin döneminin sonuna kadar 7 milyardan fazla yolcu uçakla seyahat edecek. Kargo trafiği ise yılda yüzde 4,7 oranında büyüme gösterecek.

Tek koridorlu uçak pazarı, gelecek yirmi yıl içerisinde 26.730 adet uçaklık taleple, en hızlı büyüyen ve en büyük segment olmaya devam ediyor. Yolcuların yüzde 75’ini tüm dünyadaki ticari uçuş rotalarının yüzde 70’inden daha fazlasına taşıyan bu uçaklar, dünyadaki havayolları filosunun temelini oluşturuyor. Bu sektör itici gücünü, düşük maliyetli havayollarından ve gelişmekte olan ve yeni ortaya çıkan pazarlardaki havayollarının büyümesinden alıyor.

Tinseth, “Tek koridorlu uçak pazarının kalbinde Boeing 737-800 ve önümüzdeki dönem piyasaya çıkacak olan 737 MAX 8 yer almaktadır. Bunlar, bulundukları sınıfta müşterilerine en yüksek yakıt tasarrufu, güvenilirlik ve kabiliyet sunan uçaklar” dedi.

Tek koridorlu uçak pazarının yaklaşık yüzde 35’inin düşük maliyetli havayollarına yönelik olduğunu belirten Tinseth, “Düşük maliyetli havayolları, en tasarruflu ve en yüksek kazanç sağlama potansiyeline sahip uçaklara gereksinim duyacak. Yüzde 20 daha az yakıt kullanan 737 MAX 200 modeli, bu tür havayolları için ideal bir taşıt olacak” dedi.

Boeing, öncülüğünü 787-8 ve 787-9 Dreamliner gibi 200-300 koltuklu küçük geniş gövdeli uçakların yaptığı segmentte, 8.830 yeni uçağa ihtiyaç duyulacağını öngörüyor. Bu yılki tahmine göre, talebin çok büyük uçaklardan 787 ve yeni 777X gibi yeni, çift motorlu uçaklara kayma eğiliminin devam etmesi bekleniyor.

Yeni uçak taleplerinin büyük bir çoğunluğu havayollarının büyümesi nedeniyle gelirken, sayıları çok fazla olan ve artmaya devam eden yaşlanmış uçakların da değiştirilmesi gerekecek. Her yıl, mevcut filoda yer alan uçakların yaklaşık yüzde 2 ila 3’lük bölümünün değiştirilmesi gerekecek.

Tinseth, konuyla ilgili olarak, “737 MAX, 777 ve 787, bu önemli değiştirme dalgasını yakalamak için çok ideal bir konuma sahip” dedi. Hava kargo pazarının güçlenmeye devam etmesi önümüzdeki 20 yıllık süreçte yaklaşık 920 yeni uçak talebinin gelmesini sağlayacak.

Tinseth, “Hava kargo pazarında iki yılda net bir büyüme gördük ve bu büyümenin devam etmesini bekliyoruz” dedi ve sözlerine şunları ekledi: “Bu durum, 747-8, 767 ve 777’nin de yer aldığı kargo uçağı üretim hattımız için de oldukça sevindirici bir haber.”

En uzun soluklu uçak tahmini olan Boeing’in Mevcut Piyasa Görünümü raporu havacılık endüstrisinin en kapsamlı analizi olarak değerlendiriliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir