Boeing 787 Dreamliner yeniden kanatlandı

Etiyopya Havayollarına ait 787 Dreamliner, Addis Ababa’dan Nairobi’ye uçarak, Boeing’in Ocak ayından bu yana seferlerini durdurduğu uçaklar arasında yeniden hizmete sokulan ilk uçak oldu. Etiyopya Havayollarına bağlı uçak yerel saatle 9:45’te Addis Ababa’dan havalanarak iki saat sonra Nairobi’ye iniş yaptı.

Boeing, ABD’de bir uçakta akü bozukluğunun yangına yol açması ardından dünyanın çeşitli havayollarında sefer yapan 50 adet 787 Dreamliner uçağını hizmetten çekmişti.

Havacılık yetkililerinin tasarımı değiştirilen aküyü onaylaması ardından, geçtiğimiz hafta Boeing mühendisleri uçağa yeni aküleri yerleştirdi.

Her 787 Dreamliner uçağında iki adet, sorun yaratmış olan lityum-iyon aküsü bulunuyor. Yeni akülerse daha az ısınıyor ve ayrıca paslanmaz çelikten kutular içinde tutuluyor. Bu kutulardan çıkan havalandırma borusu doğrudan uçağın dışına uzanıyor. Boeing, böylece, yeniden bir yanma ya da duman olayı meydana gelecek olursa, bundan uçağın diğer kısımlarının etkilenmeyeceğini belirtiyor.

Bu aküler, uçuş sırasında kullanılmıyor; sadece uçak yerdeyken ve motorları henüz çalıştırılammış haldeyken, uçağın frenlerini ve ışıklarını çalıştırmak için devreye sokuluyor.

Boeing şirketi sorunun çözülebilmesi ara verilmeksizin çalışıldığını ve mühendislerin 200 bin saatlik çalışması ardından çözüme ulaşıldığını kaydetti.

BBC’nin haberine göre, yeni Boeing uçaklarının en büyük müşterilerinden olan Japon havayollarının yarın deneme uçuşlarına başlaması bekleniyor. Boeing, seferden alınmış olan 50 Dreamliner uçağındaki onarımların Mayıs ortasına dek tamamlanacağını kaydetti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir