Boeing’in rüya uçağını tüm havayolları şirketleri seferden kaldırdı

Modellerinden birinin aküsünde yaşanan sorun sonrasında ABD ve Avrupa’daki havacılık kurumlarının uçuş güvenliği uyarısı yaptığı Boeing 787’lerin tamamı havayolu şirketleri tarafından seferden çekildi.

787’ler, McDonnell Douglas’ın ürettiği DC-10 için 1979’da alınan karardan sonra tamamı seferden çekilen ilk büyük model oldu. Türk Hava Yolları’nın 333 yolcusu ve 13 kişilik mürettebatı DC-10’un Paris yakınlarında 1974’te düşmesi sonucu ölmüştü.

Boeing firmasından yapılan açıklamaya göre, Dreamliner’ın 17 tanesi Japonya’da, 6’sı ABD’de olmak üzere toplam 50 tanesi seferden çekildi. Japon Havayolları, bugün için planladığı 787’li 8 adet seferi iptal ettiğini, bu karardan yaklaşık 1300 yolcunun etkilendiğini açıkladı.

ABD’nin kararını izleyen Polonya’nın Lot Havayolları ilk 787’li seferini ABD’ye dün yapmış, ancak ABD havacılık idaresinin uyarısı üzerine dönüş seferini iptal etmişti.

Boeing yönetimi, ABD havacılık idaresinin kararını desteklediğini ancak uçaklarının güvenliği konusunda ısrarlı olduğunu açıklamıştı. Son olarak Şili ve Hindistan havayolları da Dreamliner uçaklarını seferden kaldırdı.

Havacılık uzmanları, Dreamliner’ların bundan önceki bir seferde akaryakıt sızıntısı yaptığını, pilot kabin camında çatlama olduğunu hatırlatıp, bu haberlerin rakip Airbus’ın 330’larının piyasa şansını güçlendirebileceğini söylüyor.

BBC’nin haberine göre, Boeing’in yürütme kurulu başkanı Jim McNerney, “Müşterilerimizin ve yolcuların olumsuz etkilenmemesi, uçakların en kısa zamanda sefere dönebilmesi için gereken bütün adımları önümüzdeki günlerde atacağız.” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir