Bu robot Usain Bolt’tan daha hızlı koşup insanları yakalayacak ve öldürecek

Çita adlı bir robot, ayaklı robotlar dünya hız rekorunu kırdı ve en hızlı insanoğlundan daha hızlı koştu. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’un maddi desteğiyle yapılan robot, koşu bandında saatte 45,5 kilometreye ulaştı. Jamaikalı koşucu Usain Bolt ise saatte en fazla 44,7 km hız yapabiliyor.

Proje askeri amaçlı robotlar geliştirme programının bir parçası. Bir robot uzmanı Çita’nın “insanları öldürme amacıyla” yapılıyor olmasının talihsiz bir durum olduğunu söyledi.

Robotu Massachusetts merkezli Boston Dynamics yaptı; ABD Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı Darpa destek verdi. Darpa’ya göre amaç “savaşçılara çeşitli misyonlarda daha etkin bir şekilde yardımcı olmak.” Hidrolik bir pompayla çalışan Çita, Şubat ayında saatte 29 km koşmuştu.

Darpa’nın açıklamasında “Çita’nın Usain Bolt’a göre ufak bir avantajı vardı o da koşu bandında olmasıydı.” denildi, “Ama Çita gücünün çoğunu bacaklarını kaldırmak ve ileri atmak için kullandı, kendisini ilerletmek için değil.” Darpa robotu gelecek yıl laboratuvar dışında da denemeyi planlıyor.

Sivilleri öldürecek mi?

Robotun tasarımı karadaki en hızlı hayvan olan, saatte 121 km hıza ulaşabilen gerçek çitadan esinlenmiş. Darpa’nın program yöneticisi Gill Pratt “Çitalar, zor arazi koşullarında hız ve çevikliği, yakalayan doğal mühendisliğin güzel örnekleri” diye konuştu.

“Bizim çita robotumuz da adım kalıpları, sırtın bazı bölümlerini esnetme ve yeniden toplama, ayakların konumu ve denge konularında doğanın tasarımından ilham alıyor.

“Çita ve benzer araştırmalar sayesinde, gelecekte Savunma Bakanlığı’nın misyonlarında kullanabileceği çok farklı robotların altyapısını oluşturacak imkanları yaratmış oluyoruz.”

BBC’nin haberine göre, Sheffield Üniversitesi’nden yapay zeka profesörü Noel Sharkey ise robotun “muazzam bir teknolojik başarı olduğunu ancak insanları öldürmek için kullanılacak olmasının talihsizlik olduğunu” söyledi ve ekledi:

“Tahminim çölde insanları yakalamak için kullanılacak. Fazla sivil kullanım alanı olacağını pek sanmıyorum. Belki avlanırken ya da koyun sürülerini toparlarken olabilir. Ama eğer savaş alanında kullanılacaksa, sivilleri de öldürecektir çünkü siviller ile askerler arasında ayrım yapamayacaktır.”

İlginizi çekebilir:  Boydak Holding SAP CRM'e geçti

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir