Canon, 80 milyonuncu EF lensini üretti

Canon, 80 milyonuncu EF lensini üreterek bir çığır açmayı başardı. Canon’un bu başarısı, Ekim 2011’de 70 milyonuncu lensini ürettiğini duyurmasından sadece dokuz ay sonra gerçekleşti ve Canon EOS Sistemi’nin 25. yıldönümü ile aynı döneme denk geldi.

Canon Avrupa Tüketici Görüntüleme Ürünleri Pazarlama Direktörü Steven Marshall bu tarihi gelişmeyi şöyle yorumladı: “1987 yılında ilk EF lensimizin üretildiği günden bu yana, kendimizi her seviyeden kullanıcıya olası en iyi performansı sunmaya adamış bulunuyoruz. Yılların getirdiği uzmanlıktan ve en son optik teknolojilerden faydalanarak, EF lens seçeneklerimizin fotoğraf veya video çekiminde hem müthiş görüntü kalitesi hem de yaratıcı esneklik sunmasını sağladık. Bu, bizim açımızdan inanılmaz bir dönüm noktasıdır ve EF lens serisinin ne denli kaliteli ve popüler olduğunu bizzat bu üretim hacmi göstermektedir.”

EF lensler – tutarlı hassasiyet, komple çok yönlülük

Canon’un dünyaca ünlü EF lens serisi ilk kez Mart 1987 tarihinde üretilmeye başladı ve aynı dönemde şirketin Utsunomiya tesisinde Canon’un ilk EOS SLR fotoğraf makinesi sistemi lanse edildi. Bu ürün serisi 25 yıldan daha uzun süredir, çeşitli yenilikçi teknolojilerin sürekli geliştirilmesi sayesinde, sektördeki teknik geliştirmelere öncülük etmeye devam ediyor. Bu yenilikçi teknolojiler arasında dünyanın ilk Ultrasonik Motor beslemeli lens (USM) ve Görüntü Sabitleyici (IS) teknolojisinin yanı sıra çok katmanlı kırınımlı optik (DO) eleman ve Alt Dalga Boyu Gövde Kaplaması (SWC) yansıma önleyici teknoloji bulunuyor.

Hem fotoğrafçılara hem de videograflara sıra dışı yaratıcı esneklik sunmak için tasarlanan EF lens serisinde artık 76’dan fazla farklı model yer alıyor. Ayrıca, DSLR fotoğraf makineleri için tasarlanan EF ve EF-S lenslerine ek olarak, seride sınıfının öncüsü video performansı sağlayan 4K çözünürlüklü EF Sinema Lensleri de bulunuyor. Canon, Temmuz 2012 tarihinde, Canon imzalı görüntü kalitesini kompakt ve hafif tasarımlarla birleştiren EOS M kompakt sistemli fotoğraf makineleri için özel olarak geliştirilen yeni EF-M lens serisini de duyurmuştu.

EF lens üretiminde dönüm noktaları:

Üretimin başladığı 1987 yılından beri toplam dört üretim tesisine ulaşıldı.

  • 1995: EF lens üretimi 10 milyon üniteyi aştı
  • 2001: EF lens üretimi 20 milyon üniteyi aştı
  • 2006: 30 milyon EF lensi üretildi
  • 2008: Nisan ayında 40 milyon ünite hedefine ulaşıldı
  • 2009: 50 milyon ünite üretildi
  • 2011: Ocak ayında 60 milyon üniteye ulaşıldı
  • 2011: EF lens üretimi sadece dokuz ay içinde on milyon artış göstererek Ekim ayından 70 milyon seviyesine ulaştı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir