yüz tarama

Cep telefonu kullanıcılarına yüz tarama şartı

Siber kontrolleri sıkılaştırmaya devam eden Çin yönetimi, iletişim operatörlerine gönderdiği bir talimatla, yeni telefon kullanıcılarından artık ‘yüz tarama’ kaydı alınması şartını getirdi.

Çin Bilgi Teknolojileri Biriminin açıklamasına göre, söz konusu uygulama 1 Aralık pazar günü itibarıyla yürürlüğe girdi.

Talimat, telekom operatörlerinin, vatandaşların yeni bir telefon numarası aldıklarında, gerçek kimliklerini doğrulamak için yapay zeka yöntemi ya da diğer teknik araçları kullanmalarını öngörüyor.

GSM şirketi China Unicom müşteri temsilcisi, yaptığı açıklamada, 1 Aralık’tan itibaren yürürlüğe konulan ‘yüz tarama’ uygulamasının yeni bir telefon numarası alan müşterilerin kendi görüntülerini kaydetmek zorunda kalacağı anlamına geldiğini söyledi.

Çin’de 2013 yılından bu yana cep telefonu kullanıcılarının kimlikleriyle kayıt yaptırması şartı bulunuyor.

Marketlerden cadde ve sokaklara, yüz tarama sistemleri Çin’de gündelik hayatın bir parçası olarak her alanında zaten kullanımda.

Çinli sosyal medya kullanıcıları, “Yüz tarama” uygulaması ile biyometrik verilerinin sızabileceği veya satılabileceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Twitter’a benzer paylaşım platformu Weibo’da yorum yapan bir kullanıcı, “Bu çok fazla” sözleriyle yeni uygulamaya tepkisini dile getirdi.

Çin menşeli sosyal medya sitesi Weibo kullanıcılarının 2012 yılından bu yana kimlikle isim tescili yaptırma zorunluluğu bulunuyor.

Euronews’in haberine göre, siber dünya konusunda araştırma yapan uzmanlar, Pekin’in ‘yüz tarama’ uygulaması ile “vatandaşları daha fazla kontrol altında tutma” amacı taşıdığını öne sürüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir