Cep telefonuyla geçmişe yolculuk (Video)

Rusyalı bilgisayar yazılımcıları tarafından “Piligrim XX1” adlı yeni bir akıllı telefon ve tablet uygulaması hazırlandı. Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisi kullanan mobil uygulamayla yapılar veya arazilerin geçmişteki görüntüsünü görmek mümkün oluyor. Bunun için amaçla akıllı telefon veya tablet bilgisayarı sözkonusu yapıya doğrultmak yeter oluyor.

Sen Petersburglu uzmanlar tarafından geliştirilen uygulama, Volgograd bölgesi yönetiminin ihtiyacından doğru. 2018’de Dünya Futbol Şampiyonası çerçevesinde Volgograd bölgesinde de maçlar yapılacak. Organizatörler futbolseverlerin yanısıra turistleri de bölgeye çekmek istiyor. Turistlere şimdi yerleşimlerin bulunduğu bölgenin geçmişte nasıl olduğunu gösterme kararı aldı.

Dünyadaki tarihsel anıtların %99’unun tamamen yitirilmiş olduğundan hareketler, bu anıtlar, şimdi de görülmeye değer olduğunu ve böyle bir uygulamayla turistlerin de dikkatini çekebileceği kanısına varıldı. Bu sayede şimdi varolmayan ya da kısmen ayakta olan tarihi yerlerin geçmişteki durumu turistlere sunulabilecek.

piligrim

“Piligrim XX1” yeni mobil uygulamayla, kullanıcılar ilgilendikleri anıtın sanal modelini ekranlarında görebilecek. Mayıs ayında ortaçağ köşkünün görüntüsü bile canlandırılabilecek. İsteyen herkes bunu görebilecek. Yalnız harabeleri kalan köşke de öylece turist çekilmiş olacak. Uzmanların, ortaçağ köşkünün sanal modelini hazırlamak için pekçok arşiv belgesini incelediği belirtiliyor.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, kullanıcılar akıllı telefon ve tablet bilgisayar vasıtası ile köşkün kalın duvarlarını ve tuğla kuleleri görebilecek.Aynı zamanda sesli yorum duyulacak. Yeni akıllı telefon uygulaması vasıtası ile değişik tarihsel çağlara sanal seyahatler yapılması mümkün olacak.

Yeni mobil uygulamayı hazılayanlar gelecekte dünyanın değişik bölgelerini kapsayacak sanal parklar ağını oluşturmayı amaçlıyor. Bu parklarda sanal tarihsel kişiler ile temas kurmak bile mümkün olacak.

Uygulamanın nasıl çalıştığını aşağıdaki videolardan izlenebilirsiniz:

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Toyota tasarruf için klimaları kıstı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir