Çin uzaya üç astronot gönderdi

Çin, uzay istasyonuna üç astronot taşıyan roketi ateşledi. Uzun Yürüyüş 2F adlı roket, Jiuquan uzay limanından kalkış yaptı.

Çin’in bu ikinci insanlı seferinde astronotlar, dünya yörüngesinde bulunan Tiangong uzay laboratuarında iki haftaya yakın zaman geçirecek.

Uzaya giden ikinci Çinli kadın astronot olan Wang Yapin, uzayda mikroyerçekimi ortamında bazı fizik deneylerini yerdeki öğrencilerle paylaşacak.

Shenzhou-10 adı verilen seferde uzay aracının, yerden 335 km mesafede bulunan Tiangong laboratuarına 40 saatte varması bekleniyor.

Çin, sürekli insan bulunduracağı bir uzay istasyonunu 2020’den önce kurmayı hedefliyor.

BBC’nin haberine göre, bu istasyonun ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya’nın ortak işlettiği Uluslararası Uzay İstasyonu ISS’nin altıda biri büyüklüğünce olacağı, ancak varlığının bile büyük bir başarı olarak görüleceği kaydediliyor.

İnsanlı uzay seferlerinde ISS’den ayrı hareket eden Çin’in önümüzdeki yıllarda ortak girişimlere başlayabileceği belirtiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir