Çin’de internet kullanımı ‘sıkılaştırıldı’

Çin yönetimi, kullanıcıların internet erişimi hizmeti sunan şirketlere kimlik bilgilerini tam olarak vermesi kuralıyla, internet kullanma koşullarını sıkılaştırdı.

Sözkonusu kural daha önce de yürürlükteydi, ancak bu hamleyle kuralın daha sıkı işletilmesi kararı alındı. Resmi Xinhua Haber ajansı, kararın şahsi bilgilerin korunması adına alınan önlemlerin bir parçası olduğunu duyurdu.

Ancak kararı eleştirenler, hükümetin ifade özgürlüğünü kısıtlamaya çalıştığını savunuyor. Çin’de, geçtiğimiz aylarda bir dizi protesto gösterisi internet ve sosyal medya aracılığıyla örgütlendi.

Ayrıca bazı blog yazarları, yolsuzluklara karışmış bir dizi Komünist Parti yetkilisini ifşa etti. Yeni uygulamaya göre, internet, sabit telefon hattı ya da cep telefonu hattı alanlar, şirketlere ‘gerçek kimlik bilgilerini’ vermek zorunda.

Çin’de yüzmilyonlarca kişi internet kullanıyor ve çok sayıda Çinli, yolsuzluğun da aralarında bulunduğu birçok konuda şikayet için sosyal paylaşım sitelerine başvuruyor. BBC’nin haberine göre, Çin yönetimi, ülke dışından da görülebilen internet içeriğini çok yakından takip ediyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Yerli sesli kitap platformu Dinlebi meditasyon uygulaması Patika’yı satın aldı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir