Çinli Huawei ve ZTE ABD’nin hedefinde

ABD Kongresi’nin bir komisyonu Çinli telekomünikasyon şirketleri Huawei ve ZTE’nin ülke güvenliği açısından tehdit oluşturduğu uyarısı yaptı. Komisyon bu iki şirketin ABD’de birleşme ve satın alımlara katılımının yasaklanması tavsiyesinde bulundu. Bu şirketlerin Çin hükümeti ve ordusu için çalıştığı şüpheleri dile getirilmişti.

Dünyanın en büyük telekom şirketleri arasında yer alan Huawei ve ZTE’nin yöneticileri komisyona verdikleri ifadede suçlamaları reddetti. Ancak komisyon, yaptığı araştırmanın sonucunda şirketlerin bu şüpheleri ortadan kaldırmayı başaramadığını söyledi.

Raporda, ”Çin’de bu telekom şirketlerini kötü amaçlar için kullanacak araç, fırsat ve sebepler mevcuttur.” deniliyor. Raporda ”Gizli ve gizli olmayan bilgilere dayanarak, Huawei ve ZTE’nin yabancı bir devletin etkisi altında olmadığını söyleyemeyiz. Bu şirketler ABD ve sistemleri için güvenlik tehdidi oluşturmaktadır” ifadeleri kullanılıyor.

ZTE ise bir açıklama yayınlayarak tehdit oluşturmadığını bildirdi. Çin’in Şinhua haber ajansında yer alan açıklamada “ZTE, Kongre soruşturmasıyla işbirliği konusunda Çinli şirketler için görülmedik bir standarda ulaşmıştır.” denildi.

Huawei Genel Müdür Yardımcısı William Plummer da şirkete yöneltilen suçlamaların politik olduğu görüşünde. Plummer ”Huawei 150 farklı piyasada itibarlı bir şirket. Huawei’nin siber suçlara alet olmasının diğer şirketlerden daha kolay olduğunu iddia etmek teknik ve ticari gerçekleri görmezden gelmek demek. Bu tavır ABD’de istihdam yaratımını ve ülkedeki gelişimi tehdit ederken milli güvenlik için hiç bir yarar sağlamıyor. Bu karar politik bir oyalama taktiği” dedi.

Bu iki global şirket Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi ürünlerini Türkiye’de de pazarlayan Huawei, telekom şirketlerine hizmetler de veriyor. Şirketin 10 yıldır faaliyet gösterdiği Türkiye’de 750 çalışanı ve bir Ar-Ge merkezi var. ZTE de 2000 yılında girdiği Türkiye pazarında telekom şirketlerine ürün ve hizmetler sağlıyor.

İlginizi çekebilir:  Turkcell, mobil interneti 2012'de % 2232 büyüttü [İnfografik]

Huawei 1987 yılında Çin Halk Kurtuluş Ordusu üyesi Ren Zhengfei tarafından kurulmuştu. Yıllar içinde şirket büyüdü ve sektördeki en önemli oyunculardan biri haline geldi, ancak bu şirketin Çin ordusu ile olan bağları sık sık gündeme gelmeye devam etti.

Huawei geçmişte Çin’e yabancı şirket ve ülkeler ile ilgili istihbarat toplamakta yardım etmekle suçlanmış ancak şirket iddiaları reddetmişti. Geçen yıl şirketin ABD bilgisayar şirketi 3Leaf Systems’i satın alma girişimi ABD’deki güvenlik yetkilileri tarafından durdurulmuştu.

Hem Huawei hem de ZTE, bu sene içinde, bazı cihazlara Çin’e gizli bilgiler gönderilmesini sağlayacağı söylenen kodlar yüklemekle suçlandı. Her iki şirketin de üst düzey yöneticileri Eylül ayında ABD kongre komitesinde verdikleri ifadelerde suçlamaları reddetti.

Rapor, ABD Başkanlık seçimi kampanyasının devam ettiği bir sırada yayımlandı. Çin bağlantılı tartışmalar kampanyanın ana eksenlerinden birini oluşturuyor.

Hem Başkan Obama hem de Cumhuriyetçi Partili rakibi Mitt Romney, kampanyaları sırasında Pekin’e yapılacak baskıları artırmayı vaad etti.

Ay başında Başkan Obama, Çin şirketi Rally Corp.’un Oregon’da ABD donanmasına ait bir merkezin yakınlarında dört rüzgar çiftliğini satın almasını engellemişti.

Bu, son 22 yılda ABD’nin engellediği ilk yabancı yatırımdı. BBC’nin haberine göre, şirket kararın ardından Obama’yı dava etmiş ve ABD yönetiminin böyle bir karar almaya yetkisi olmadığını iddia etmişti.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir