Çinli televizyon kanalına çeviri desteği

Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi (İTBF) Çince Mütercim-Tercümanlık Bölümü, Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz Ekim ayında yayına başlayan Çin Medya Platformu CTV ile işbirliği yaparak çeşitli film ve dizilerin çevirilerinde görev alıyor.

Çin-Türk kültürel ilişkilerinin güçlendirilmesiyle birlikte Türkiye’de Türkçe alt yazılı yayınlara başlayan Çin medya platformu CTV, Ekim 2014’ten bu yana Türksat 4A uydusundan izlenebiliyor. Bünyesinde yer alan Konfüçyus Enstitüsü ile Türk-Çin ilişkilerini farklı bir boyuta taşıyan Okan Üniversitesi de CTV televizyonuna verdiği destekle yayınlara önemli bir katkı sağladı.

Çin Uluslararası Radyosu İstanbul Müdürlüğü ve İTBF Çince Mütercim-Tercümanlık Bölümü ortaklığıyla yürütülen “Çince Televizyon Dizilerinin Türkçeye Çevrilmesi Projesi” çerçevesinde; 10 film ve 60 bölüm dizi Çinceden Türkçeye çevrildi.

Ayrıca bölümümün öğretim görevlileriyle birlikte 16 Okan öğrencisi, proje çalışmaları sürecinde atölye çalışmalarına ve düzenlenen “Çince Televizyon Dizileri Çevirisinde Teori ve Uygulama Seminerleri”ne katıldı. 2015 yılında Çince yayınların artmasıyla birlikte Okan Üniversitesi tarafından yürütülen çeviri çalışmalarının da devam edeceği öğrenildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir