Çocukların antivirüsü genelde babalardan

Babalar Günü dolayısıyla Kaspersky Lab, babaların interneti kullanan çocuklarıyla nasıl ilgilendiğine ve ilgi ve alakalarının gerçek dünyada olduğu gibi siber dünyaya da yansıyıp yansımadığına ışık tutuyor. Görünen o ki modern babalar çocuklarının internette neler yaptığına büyük önem veriyor. Babalar çocuklarını korumakla onların internete ve teknolojik aletlere olan ilgilerini teşvik etmek arasındaki doğru dengeyi bulmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Özellikle Kaspersky Lab için yapılmış araştırmaya göre, babaların çoğu kendilerini ailelerinin finansal durumlarından ve internetteki güvenliklerinden sorumlu hissediyorlar. Evdeki dijital cihazlara güvenlik çözümlerini ekleyenler genelde babalar oluyor. Araştırmada babaların %86’sı bilgisayarları, %77’si akıllı telefonları koruduğunu; %63’ü de tabletlere anti virus programları yüklediklerini dile getirdi.

Belki de bu babaların çocukların erken yaşta teknolojik alet kullanmalarına izin vermeye neden annelerden daha çok meyilli olduğuna açıklama getirmiş oluyor. Örneğin çocuklarına ilk doğumgünlerinde akıllı telefon veya tablet hediye eden babaların sayısı aynısını yapan annelerin sayısından en az iki kat daha fazla. Üstelik ankete katılan babaların üçte ikisinin gösterdiği gibi, babalar internetin hem kendileri hem de çocukları için harika bir platform olduğunu düşünüyor.

Aynı zamanda annelerin aksine babalar internetin çocuklarının fiziksel ve zihinsel durumları, okuldaki performansları, gelecekteki meslekleri ve genel olarak hayatları üzerinde olumlu etkisi olduğunu düşünüyor. Örneğin babaların %45’i çocuklarının internet sayesinde daha başarılı ve arkadaşlarıyla daha rahat olduğunu düşünürken; %29’undan fazlası ise internetin çocuklara zamanlarını organize etmeleri konusunda yardımcı olduğuna inanıyor.

Babalar çocukları kendilerini dışlanmış hissetmesinler diye onlara teknolojik alet almaya daha çok meyilliler. Örneğin ankete katılan babaların yarısı buna istinaden çocuklarına bilgisayar veya laptop temin etmiş. Aynı zamanda babalar zamane çocuklarının dijital cihazları kullanmayı öğrenmeleri gerektiğine inanıyor – babaların %36’sından fazlası bu sebeple kızları veya erkek çocuklarına tablet almışlar.

Siber psikoloji uzmanı Profesör Özgür Öztürk, “İnternet sanal olabilir ama babalar sanal değiller. Var olan tüm farklılıklara ragmen hem anne hem de babalar çocuklarını tehlikelerden korumak istiyorlar ve tehlikenin internette ya da gerçek hayatta olması hiçbir şeyi değiştirmiyor. Anne ve babalar çocuklarına internette güvenli gezinme yollarını ve modern teknolojilerden nasıl en iyi şekilde faydalanabileceklerini öğretmeliler. Ailelerin interneti çocukları için daha güvenli bir yer haline getirme konusunda gittikçe daha da bilinçlendiklerini ve cihazlarında anne-baba kontrol özelliklerini daha aktif şekilde kullandıklarını görmekten mutluluk duyuyoruz. Çocuklar kesinlikle anne ve babalarına teşekkür edebilirler” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir