Demir Kubbe’nin sırları çalındı

Çinli internet korsanları, İsrail’in “Demir Kubbe” adını verdiği füze kalkanı sisteminin teknik sırlarını ele geçirdi. İsrail savunma şirketlerinin sitelerine giren internet korsanları, ülkenin en önemli askeri sırlarını çaldı.

İsrail’in devlete ait savunma şirketleri ise gizli bilgilerin ele geçirildiğini kabul etmiyor. İddialara göre, çalınan belgeler arasında şu bilgiler var: Arrow III füzeleri, İnsansız hava araçları ya da yaygın adıyla pilotsuz uçaklar, Balistik füzeler.

Siber Mühendislik Hizmetleri (CyberESI) internet korsanlarının bu heklemeyi 2011 ile 2012 arasında sekiz ay boyunca sürdürdüklerini ortaya çıkardı. Çalınan bilgilere bakarak, korsanların Demir Kubbe teknolojisinin peşinde oldukları sonucuna varıldı.

Demir Kubbe, füzeleri ve top mermilerini havada durdurup imha edebilen gelişkin bir füzesavar savunma sistemi. Gazze’den atılan roketlerin ciddi sivil can kaybına yol açmasının engellenmesinde bu sistemin büyük rolü olduğu söyleniyor.

BBC’nin haberine göre, uzman şirket CyberESI tarafından 2013 yılında hazırlanan raporda, bu teknolojiyi üreten şirketlerin sitelerine yapılan siber saldırılarda Çinli korsanların ABD savunma şirketlerine sızmak için kullandığına benzer çok gelişkin araçlara başvurulduğu da aktarılıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir