Devlet başkanlarının üçte ikisi Twitter’da

Yapılan bir araştırmaya göre, Twitter siyasetçilerin de buluşma noktası haline geldi. Dünyadaki devlet ve hükümet başkanlarının üçte ikisinin Twitter hesabı bulunuyor.

Cenevre’de açıklanan “Twiplomacy” adlı araştırmanın sonuçları, devlet ve hükümet başkanlarının Twitter’a olan ilgisini ortaya koydu. Devlet ve hükümet başkanlarının üçte ikisinin Twitter hesabı olduğunu gösteren araştırmaya göre, hesapları olsa da sadece yarısı Twitter’ı aktif olarak kullanıyor.

125 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarına ait resmî ve kişisel hesapları inceleyen Burson Marsteller danışmanlık şirketinden Jeremy Galbralth, Twitter’ın politikacılar için, halka ve vatandaşlara doğrudan ulaşma imkânı sunduğunu kaydediyor. Ancak araştırmaya göre, aralarında İtalya ve Çin gibi devletlerin de bulunduğu ülkelerin üst düzey yöneticileri Twitter’ı tam anlamıyla keşfedemedi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, çalışmanın enteresan sonuçlarından biri de ABD Başkanı Barack Obama’ya ilişkin. Buna göre, Twitter hesabı bulunan devlet ve hükümet başkanlarının dörtte biri Obama’yı takip ediyor. Obama 17 milyonu geçen takipçisiyle Twitter konusunda en başarılı politikacılardan sayılıyor.

AB Konsey Dönem Başkanı Herman von Rompuy, Twitter’ı en iyi kullanan politikacılar arasında kabul ediliyor. 11 devlet ve hükümet başkanını takip eden von Rompuy, yazılanları da okuyor. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ise takipçi sayısı yok denecek kadar az.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Boş koltukları Volt ile doldurun

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir