Devletten telekulak özrü

Yeni Zelanda başbakanı John Key, Megaupload’un kurucusu ve sahibi Kim Dotcom’dan hakkında yasadışı bir şekilde istihbarat toplandığı için özür diledi.

Ülkedeki Hükümet İletişim Güvenliği Dairesi, yalnızca yabancılar hakkında bilgi toplayabiliyor. Almanya doğumlu olan Kim Dotcom, 2010 yılında Yeni Zelanda vatandaşı olmuştu.

Dotcom hakkında istihbarat toplama faaliyeti, polisin yılın başında bir baskın düzenleyerek, dosya paylaşım hizmeti veren Megaupload’u kapatmasından hemen önce gerçekleşmişti.

Kim Dotcom’un evi ve bürosuna, geçen Ocak ayında ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun yürüttüğü bir soruşturma çerçevesinde baskın düzenlenmişti. FBI, Kim Dotcom başkanlığındaki Megaupload çalışanlarının telif hakları korsanlığından milyonlar kazandığını savunuyor. Haziran ayındaysa Yeni Zelanda’da bir mahkeme baskınlarda kullanılan arama yetkisinin yasalara aykırı olduğuna hükmetti.

Yasa dışı şekilde istihbarat toplama işinin bazı temel hataların sonucunda olduğunu belirten Başbakan Key, açıklamasında, “Kim Dotcom’dan özür diliyorum. Kendisi için gereken korumayı sağlayamadık. Hükümet İletişim Güvenliği Dairesi yasalar çerçevesinde hareket etmek zorundadır. Bu olayda yasaları çiğnemiş olması, büyük hayal kırıklığı yaratmıştır.” dedi.

Yeni Zelanda istihbaratının Dotcom olayında hatalı davrandığı sonucunun, Dotcom’un Amerika’da yargılanması yönündeki taepleri nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. BBC’nin haberine göre, Dotcom’un iadesiyle ilgili dava 2013 Mart’ında görülecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir