Arafat Salih Aydıner

DevSecOps dünyasının en iyi yöneticileri İstanbul’da buluştu

Bilişim Teknolojileri Derneği tarafından düzenlenen DevSecOps Days Istanbul, 21 Haziran’da kapılarını açtı.

İstanbul, DevOps ve DevSecOps dünyasının ünlü isimlerini ağırladı. Bilişim Teknolojileri Derneği (BTD) tarafından düzenlenen DevSecOps Days Istanbul, 21 Haziran tarihinde ikiyüzelli üzerinde katılımcıyla Grand Cevahir Convention Center’da gerçekleştirildi. Turkcell ve Huawei’nin Gold Sponsor olarak destek verdiği etkinlikte Türk ve yabancı uzmanlar katılımcılara en son yenilikler hakkında bilgiler verdi.

DevOps’un Gelişmesini Tüm Gücümüzle Destekliyoruz

Geçtigimiz bir kaç yılda, DevOps pratiği ve düşüncesi güvenlik entegrasyonunun DevSecOps fikrini ortaya çıkardığını belirten Bilişim Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Arafat Salih Aydıner, şunları söyledi:

“Gelişmenin ve uygulama süreçlerinin engelleyicisi, hatta tıkanıklığa sebebiyet veren bir unsuru olarak görülen yazılım güvenliği, manuel gözetimde denetimin kaldırılmasında ve otomasyona giden yolda ayrılmaz bir unsur haline geldi.

DevSecOps manifestosunda da belirtildiği üzere ‘Değişimde çok yavaş hareket etmemizden dolayı, veri güvenliği ve gizlilik sorunlarının ortada kalmaması için kendi yöntemlerimizi adapte etmemiz gerekiyor.’

Bundan dolayı güvenli uygulama süreçlerinin başından sonuna kadar güvenli inşa fikrini alanda zorlayan ve destekleyen uygulamacılar bulunuyor.

Bilişim Teknolojileri Derneği olarak uluslararası DevSecOps topluluğunun bir parçasıyız ve Türkiye’de de ortak konferanslar, web tabanlı seminerler, podcast yayınları, ortak işbirliği platformlarına ev sahipliği yaparak bu düşünce sürecinin genişlemesini ülkemizde destekliyoruz.”

“İlk Defa Bu Kadar Kalabalık Bir Etkinlik Yapıyoruz”

Dünyanın çeşitli şehirlerinde düzenlenen DevSecOps Days etkiniliklerinin fikir babası Mark Miller, “Bu etkinliği ilk defa düzenlediğimiz şehirlerde en fazla 70 kişilik katılımlar olurdu. İstanbul’da 250 kişinin üzerindeki katılımcıyı ve kurulan dev sahneyi görünce ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha anladım. Bu katılımcı sayısından yola çıkarak Bilişim Teknolojileri Derneği’nin de desteğiyle etkinliğimizi önümüzdeki yıl iki gün olarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

DevOps Demek, Yenilik Demek DevOps’un geliştirme, operasyonlar ve diğer birçok paydaş arasındaki iletişimi ve işbirliğini geliştirmeye yardımcı olmak için kapsamlı bir ilke ve uygulama seti sunduğuna vurgu yapan Yellow Spider, DevOps/CM/ALM Mimarı Bob Aiello, “DevOps dönüşümü, sürekli teslimat boru hattı ve sistem güvenilirliğini sağlamak için hem kültürel bir değişim hem de teknik yenilikler gerektirir. DevOps’a endüstri standartlarına ve çerçevelerine uygun tam bir yaşam döngüsü yaklaşımını tartışırken, hem grup hem de etkin DevOps için gereken süreç sorunlarının yanı sıra kod ve altyapı gibi etkili teknik yeteneklerin yönetilmesi için gerekli stratejileri içeren güvenilir ve güvenli uygulamalar oluşturmaya yardımcı olur” şeklinde görüş belirtti.

Önümüzdeki yıl 4-5 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikle ilgili detaylı bilgiye https://www.devsecopsistanbul.com/ adresinden ulaşmak mümkün.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir