Dijital istismarı önlemenin en güçlü yolu

Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından olan ESET, NOD32 ve Smart Security ürünlerinin 8‘inci sürümlerini kullanıma sundu. ESET NOD32 Antivirus 8 ve ESET Smart Security 8, Geliştirilmiş İstismar Önleyici ve kullanıcıları karanlık ağlardan uzak tutmaya odaklanan Botnet Koruması ile öne çıkıyor.

Yeni sürümler, çeyrek asrı geçen global tecrübe ve 100 milyonu aşkın kullanıcıya hizmet vermenin birikimiyle oluşturuldu. ESET NOD32 Antivirus 8 ve ESET Smart Security 8, bilgisayar sistemlerini hedef alan virüs, truva atı, solucan, rootkit, botnet, oltalama teknikleri ve casus yazılımlar gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı en güçlü mücadeleyi vermek üzere hazırlandı.

Artan istismarlara karşı geliştirilen önleyici

Siber suçlular, bilgisayar sistemini kontrol altına almak için yazılımların doğasındaki güvenlik açıklarını veya atlamaları tespit ederek, istismara uğratmayı giderek daha yoğun şekilde deniyor. ESET bu nedenle, ilk kez 7‘nci versiyon ürünlerinde uygulamaya koyduğu “Exploit Blocker” yani “İstismar Önleyici” modülünü daha ileriye taşıdı ve bu kez “Geliştirilmiş İstismar Önleyici”yi devreye soktu. Bu özellik; internet tarayıcısı, PDF okuyucusu, e-posta uygulamaları ya da Microsoft Office bileşenleri gibi sıklıkla istismara uğrayan uygulamalara yönelik saldırılarda kullanıcıyı koruyor. Herhangi şüpheli bir davranış karşısında koruma süreçlerini devamlı uyanık tutan Geliştirilmiş İstismar Önleyici, java açıklarından yaralanmak için yapılan girişimleri de ortaya çıkarıyor.

Karanlık ağlar: Botnetler

2013 yılında botnet faaliyetleri %86’lık değer ile siber suçlarda en çok büyüyen kategori oldu. Dünyada milyonlarca bilgisayar, uzaktan saldırmak ve kötü amaçlı yazılımları yaymak amacıyla etkilenmiş, büyük bir bilgisayar ağının parçası haline geldi. 2013 yılında pek çok yüksek profilli botnet saldırısı meydana geldi. Bu gelişmeleri dikkate alan ESET, Botnet Koruması özelliğini geliştirdi. Sadece ESET Smart Security 8’de bulunan bu özellik sayesinde, kullanıcıların haberi olmadan bilgisayarlarından spam posta gönderilmesi ya da uzak sunuculardan gelen kötücül ataklar engelleniyor. Bu özelliğin akıllı teknolojisi, karakteristik düzensiz ağ iletişim desenlerini ortaya çıkarıyor ve böylece kullanıcıyı botnet ağının bir parçası olmaktan koruyor.

ESET Sosyal Medya Tarayıcısı

ESET’in yeni sürümleri, Anti-Phising özelliğiyle kimlik avı hırsızlığına karşı koruma sağlarken, sosyal medya tarayıcısıyla da Facebook ve Twitter’de kullanıcıları bulaşıcı içeriğe karşı koruyor. ESET Smart Security ayrıca, Anti-Theft, Ebeveyn Kontrolü ve Kişisel Güvenlik Duvarı gibi kanıtlanmış özellikler de içeriyor.

Online bankacılık ve alışveriş güvenli yollardan yapılmalı

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, ESET NOD32 Antivirus 8 ve ESET Smart Security 8’in yeni özellikleriyle kullanıcılarına, maillerini kontrol ederken, internette gezinirken ya da çevrimiçi bankacılık işlemlerini yaparken en gelişmiş seviyede güvenlik sağladığını söyledi.

Akkoyunlu, “Bugün Türkiye’de online alışverişin 40 milyar TL, online bankacılığın ise 2 trilyon TL’yi aşan hacimlere ulaştığını görüyoruz. Bu yöndeki online imkânları giderek daha çok değerlendiren Türk tüketicisi, maalesef siber suçlular açısından cazip bir kullanıcı kitlesine dönüşmüş durumda. İşte bu noktada, 8’inci sürüm yazılımlarımız sistem açıklarından oluşabilecek istismarları önlemenin yanı sıra kullanıcıları bir botnetin parçası olmasını engelliyor. ESET böylece güvenli internetin keyfini sunuyor” açıklamasını yaptı.

100 milyondan fazla kişi kullanıyor

ESET Türkiye CEO’su Alain Soria ise şunları söyledi: “ESET NOD32 Antivirus ve ESET Smart Security, dünyada 100 milyonu aşkın kişi tarafından güvenle kullanılıyor. Bu yazılımlar bugün Türkiye’nin de en çok kullanılan antivirüs ve intenet güvenliği çözümleri olarak öne çıkıyor. Ülkemizdeki her üç bireysel bigisayardan birinde ESET ürünü kullanılıyor. Aynı şekilde KOBİ’lerden holdinglere, kamu kurumlarından hastanelere, bankalara dek 11 bine yakın kurumsal müşterimiz var. Kullanıcılarımız bize güveniyor, çünkü çözümlerimizle onları dijital tehditlere karşı güncel önlemlerle koruyoruz.”

ESET NOD32 Antivirus 8 ve ESET Smart Security 8 / Başlıca Özellikler:

Antivirus ve Antispyware: Virüs, solucan, truva atı, bootnet, rootkit ve casus yazılım gibi hemen her türden çevrimiçi ve çevrimdışı tehdide karşı koruma sağlar ve zararlı yazılımların diğer kullanıcılara yayılmasını engeller.

Enhanced Exploit Blocker (Geliştirilmiş İstismar Önleyici): Kullanıcı sistemlerindeki web tarayıcılar, PDF okuyucular, e-postalar ya da MS Office bileşenleri gibi sıkça istismar edilen uygulama türlerini destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Süreçlerin davranışını takip eder ve şüpheli etkinlikleri izler. Tetiklendiğinde süreç davranışı analiz edilir. Bu, daha önceden bilinmeyen tehditlerin saptanmasına da olanak verir.

Botnet Koruması: Kullanıcıların bilgisi olmadan bilgisayarlarından spam posta gönderilmesini ya da uzak sunuculardan gelen atakları engeller. Ayrıca, olası tehditleri algılamak için ağ tabanlı koruma katmanı sağlar. Bilinen kötü amaçlı ağlar için giden ağ iletişimini tarar ve kara listede olan kötü amaçlı olanları uzak bir siteye bağlar. Algılanan her hangi kötü amaçlı iletişim engellenir ve kullanıcıya rapor edilir. (*Sadece ESET Smart Security 8’de bulunur)

Anti-Phishing Modülü: Kullanıcıları oltalama tekniklerine karşı korur. Yasal siteler gibi görünen sahte web siteleri tarafından gerçekleştirilen parolaları, bankacılık bilgileri ile diğer önemli bilgileri ele geçirme çabalarını engeller.

Advanced Memory Scanner (Gelişmiş Bellek Tarayıcı): Kötü amaçlı sürecin davranışını izler ve bellekte açıldıktan sonra tarar. Yoğun biçimde gizlenmiş kötü amaçlı yazılımların bile bulaşmasını etkili şekilde önler. Exploit Blocker’ın aksine bu, yürütme sonrası bir yöntemdir ve ancak diğer tüm algılama teknikleri baypas edildikten sonra son nokta olarak koruma zincirine dahil olur.

Vulnerability Shield (Güvenlik Açığı Kalkanı) – Bir güvenlik duvarı uzantısıdır. Ağ protokollerinde sık karşılaşılan zayıflıkları algılayarak, henüz yama uygulanmamış kötü amaçlı yazılımların yayılmasına karşı önemli bir koruma katmanı teşkil eder.

Gelişmiş Sezgisel Analizler – Proaktif algılama için kullanılan teknolojilerden biridir. Yeni sürümde ikili çeviriye dayalı, yeni bir kod emülasyonu yöntemi kullanılmaktadır. Bu, kötü amaçlı yazılım yazarları tarafından kullanılan emülasyon önleme uygulamalarının baypas edilmesine yardımcı olur.

ESET Sosyal Medya Tarayıcısı – Sosyal medya kullanıcılarını ve arkadaşlarını hem Facebook hem de Twitter’de bulaşıcı içeriğe karşı korur.

Anti-Theft – Kayıp cihazı izler ve çevrimiçi duruma geldiğinde Wi-Fi aracılığı ile harita üzerinde yerini gösterir.

ESET Destek 7/24 – ESET, ülkemizdeki ilk ve tek antivirüs yazılım kuruluşu olarak 7 gün 24 saat canlı ve kesintisiz destek hizmeti sunuyor. Kullanıcılar 0850 221 37 38 numaralı telefondan ürünlerle ilgili teknik destek alabiliyorlar.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir