Domain sorgulama

Domain sorgulama hakkında merak ettiğiniz her şey!

Domain name yani Türkçe olarak domain adı web sitelerinin fiziksel adresi anlamına gelir. Domain adı IP yani Internet Protocol Adres’in okunabilir formudur. Domain adının görevi bilgisayarda tarayıcıya hedef kelimeleri yazarak bir web sitesini ziyaret edebilmenizi sağlamaktır. Daha detaylı anlatırsak; bir cep telefonunda bir kişinin numarasını ve adını rehbere kaydedersiniz ve bu kişinin adını yazarak telefondan arama yaparsınız. Burada telefon numarası IP adresi ve rehberdeki kişinin adı da domain adı olur. Aracı şirketler aracılığıyla, bir alan adı kullanılıyor mu yoksa boşta diye domain sorgulama yaparsınız. Eğer boştaysa o ismi satın alabilirsiniz. Ama kolay hatırlanabilir ve sitenizin içeriğine uygun bir alan adı almanız gerekir.

Domain IP Sorgulama Nedir?

Domain size ait olan ya da bir firmaya ait olan İnternetteki kimliktir. İnternete girdiğinizde size bir IP adresi verilir. IP yani Internet Protocol Adres anlamına gelir. İnternette her bilgisayar bir IP adresine sahiptir. İnternette diğer bir bilgisayar ile bağlantıya geçebilmeniz için o bilgisayarın IP adresinin tanınmış olması gereklidir. Örnek vermek gerekirse size ait bilgisayarın IP adresi 45.154.235.23’dür. İnternetteki başka bilgisayarlar sizi IP adresinizle bulur. Domain bu numaraya ait görüntüdür. Siz diğer bilgisayarlara ulaşmak için normal şartlar altında IP adresini yazıp ulaşabilirsiniz. Ama bu zor hatırlanabilir ve pratik olmayan bir yöntemdir. Bu soruna bir çözüm olarak domain adı geliştirilmiştir. Bundan ötürü alan adı yani domain name internet kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlar.

İnternet üzerinde bazı aracı şirketler domain IP sorgulama hizmeti verir. Sitelerin IP adresini sorgulamak için aracı şirketin IP sorgulama sayfasında kutucuğa alan adını yazarak bu alan adına ait IP adresini öğrenebilirsiniz. Bu hizmet domain sorgulama kadar kolay yapılabilir.

Whois Domain Sorgulama Nedir?

Her alan adının bir sahibi vardır. Hak sahibine ait kişi adını ya da firma adını, telefon numarasını, mail adresini ve fiziksel adresini barındırmakta olan verilere domain Whois verisi denir. Bir alan adını kullanımda mı değil mi diye domain sorgulama yapabilirsiniz ama bir de Whois domain sorgulama işlemi vardır.

Whois domain sorgulama ile bir alan adı kime ait öğrenebilirsiniz. Ama bazı domainlerin kimlikleri gizlidir. Buna domain Whois koruma denir. Sahibi gizlenmiş bir alan adını gizliliği üstlenmiş Proxy yani vekil adresine bildirim göndererek öğrenmeniz mümkündür.

Tüm Whois koruma servis sağlayıcıları kurallar gereği iletilmiş olan bildirimleri gizlenen alan adının sahibine ulaştırmak zorundadır. Sitenin sahibinin verdiği iletişim adreslerinin doğruluğu bu kişinin sorumluluğundadır. Bu gizliliği sağlamak adına güvenilir bir servis sağlayıcı aracılığıyla domain adı almanız gerekir. Yoksa alan adı sorgulama yani domain sorgulama yapan biri bu domain adının kullanıldığını öğrenirse domain sahibi sorgulama yapar ve tüm iletişim bilgilerinize ulaşır.

Domain Yaşı Sorgulama Nedir?

Domain yaşı sorgulama ile bir sitenin ne zamandan beri yayında olduğu belirlenebilir. Fakat Google gibi büyük arama motorlarında siteyle ilgili aramalar bunlarla sınırlı değildir. Önceleri pek çok site diğer sitelerden aldığı içeriklerle usulsüz olarak para kazanma yoluna gitmiştir. Bunun önüne geçmek için arama motorları günümüze kadar çok sayıda önlem alarak SEO yani arama motoru optimizasyonu kavramını geliştirmiştir.

Fiyat/Performans Garantisiyle Güzel Hosting’e Güvenebilirsiniz

Güzel Hosting ile siz de bu yazımızda belirttiğimiz gibi domain sorgulama ya da diğer bahsedilen sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Böylelikle size uygun olan adını güvenilir bir firma aracılığıyla satın alabilirsiniz. Müşterilerini dinleyerek çözüm üreten firmamız yüksek performansa sahip ve kaliteli hosting paketleri sunar. Haydi siz de Güzel Hosting avantajlarıyla sitenizi en üst sıralara taşıyın.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir