koronavirus

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün kökenini merak etti

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Covid-19 hastalığına neden olan koronavirüsün kökenini tespit etmek için danışma grubu kurdu. WHO Acil Durumlar Programı Direktörü Michael Ryan, “Yeni Patojenlerin Kökenleri (Sago) Üzerine Bilimsel Danışma Grubu”nun, koronavirüsün kökeninin tespit edilmesi için son şans olabileceğini söyledi.

WHO’ya göre, “patojenlerin kökenlerinin tespiti”, gelecekte salgın hastalıkların önlenmesi için hayati önem taşıyor. Örgüt, yeni grupta olmalarını istediği 26 kişiyi kamuoyuna açıkladı. 26 kişiden altısı daha önce, koronavirüsün kökeninin tespit etmek için Çin’e gitmiş kişilerdi. Kesin bir bilimsel sonuca varılamadı

Koronavirüsün ilk kez Çin’in Vuhan kentinde görülmesinin üzerinden yaklaşık iki yıl geçti. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda virüsün kökeni ve nedenleri konusunda kesin bir bilimsel sonuca varılamadı. WHO’nun oluşturduğu heyet öncelikle iki ihtimali inceleyecek; virüsün Vuhan’da bir hayvan pazarında hayvanlardan insanlara mı geçtiği yoksa bir laboratuvardan mı sızdığı sorularına yanıt arayacak.

Çin, ikinci ihtimalli net bir dille reddediyor. Şubat ayında koronavirüsün kökeninin tespit için Çin’e giden WHO heyeti net bir sonuca varamamıştı. Heyet virüsün muhtemelen yarasalara geçtiğini ancak bunun kesin tespiti için daha fazla araştırmaya gerek olduğunu açıklamıştı. Çin ise bu çalışmaların sadece bilimsel olmadığını, aynı zamanda istihbarat servislerinin girişimi olduğunu iddia etmişti.

WHO daha sonra Çin’in soruşturmayı, yeterli bilgi vermeyerek ve gerektiğince şeffaf olmayarak aksattığını öne sürmüştü. WHO, Çin’e son olarak, Sago’nun çalışmalarına yardımcı olma çağrısında bulundu. BBC’nin haberine göre, Pekin yönetimi ise Sago’nun çalışmalarının siyasi gündemin parçası olmaması gerektiği ve Çin dışındaki ülkelere de heyetler göndermenin vaktinin geldiği görüşünde. Amerikan CNN televizyonu ise Çin’in, pandeminin ilk aylarından kalma on binlerce kan örneğini incelemeye hazırlandığını bildirdi.

Baseus Encok W05 TWS kablosuz kulaklık incelemesi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir