Dünyanın en güçlü bilgisayarı Çin’den

Üçüncü kez dünyanın en güçlü süper bilgisayarı yarışında birinciliğe ulaşan Çin, ilk 500 bilgisayar sıralamasında da konumunu güçlendirdi. Tianhe 2 isimli bilgisayar son iki listede de birinci olmuştu.

Geçen seferki listeye kıyasla Çin’in süper bilgisayar sayısı yüzde 20 artarken ABD’ninki yüzde 15 azaldı. Buna karşın ABD 233 bilgisayarla hala liste başında bulunuyor.

Geçen sefer 63 bilgisayar ile listede olan Çin’in yeni listede 72 süper bilgisayarı bulunuyor. Çin’i, İngiltere 30, Fransa 27, Almanya ise 23 bilgisayarla takip ediyor. Listenin tamamı önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

Dünyanın en güçlü 500 bilgisayarı listesi 1993’ten beri yılda iki kez yayımlanıyor. Liste ilk bilgisayarın üretildiği 1979 yılından beri aynı kıstaslarla değerlendiriliyor.

Bilgisayarlar sayısal başarılarına göre sınıflandırılıyor. Saniyede 1 katrilyon işlem gücü olarak bilinen petaflop sınıflandırma biçimi olarak kullanılıyor.

BBC’nin haberine göre, bu sene birincisi Tianhe-2 33,86 petaflop gücünde. Bu, bilgisayar teknolojisinde büyük bir ivme olarak kabul ediliyor.

IBM’in Roadrunner isimli bilgisayarı beş yıl önce ilk kez 1 petaflop sınırını geçmişti. Roadrunner, 2013 yılında aşırı enerji kullanımı nedeniyle kullanımdan kaldırılmıştı.

İlk 500 süper bilgisayarların listesinin toplamı 274 petaflop gücüne denk geliyor. Çin devletine ait Tianhe-2 bilgisayarı Ulusal Savunma Teknolojileri Üniversitesi tarafından işletiliyor. Bilgisayarın araştırma ve eğitim amaçlı kullanıldığı belirtiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir