e-Defter’de 20 bin şirket için son tarih 1 Ocak 2015

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile ‘e-defter’ tutma zorunluluğu kapsamına giren mükellefler için süre, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle doluyor. Yaklaşık 20 bin şirketi kapsayan uygulama ile şirketler artık kağıt üzerinde defter tutamayacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımladığı 421 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile şirketlere 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren elektronik defter tutma zorunluluğu getiriliyor. 20 bine yakın şirketi kapsayacak uygulamayla Türkiye ekonomisine 500 milyon TL’lik tasarruf sağlanması hedefleniyor.

2000 yılından bu yana şirketlere, iş uygulamalarının entegrasyonunu sağlayarak bilişim çözümleri sunduklarını söyleyen Experteam Satış ve Müşteri Yönetimi Direktörü Sinan Erkiner, elektronik defter tutma zorunluluğu getirilen mükelleflerin artık kâğıt ortamında defter tutamayacaklarını belirtti. Erkiner, “Uygulama ile kâğıt ortamında defter tutulması halinde hiç defter tutulmamış sayılacak. Tebliğe uymayanlar hakkında, Vergi Usul Kanunu’nun ceza hükümleri uygulanacak” dedi.

DENETİM MALİYETLERİ AZALACAK

Uygulamanın getireceği tasarruflardan bahseden Erkiner, e-Defter’in, noter tasdiki, kâğıt ve baskı maliyetleri, depolama maliyeti, basım ve denetim sırasında gereken iş gücü gibi alanlarda çok ciddi maliyet avantajı sağlayacağını söyledi.

Firmalar açısından e-Defter ile üretim ve denetim maliyetlerinin de azalacağını vurgulayan Erkiner, “Sistem büyük ölçekli firma başına aylik yaklaşık 8 bin liraya yakın tasarruf sağlayacak. Sistemi uygulayacak şu an 20 bin firma var. Sistemin oturmasının ve kapsamdaki firma sayısının artmasının ardından, ülke ekonomisinde yaklaşık 500 milyon TL’ye yakın tasarruf sağlanacak” diye konuştu.

e-Defter’in devlet açısından vergi denetimini kolaylaştıracağını söyleyen Erkiner, sistem sayesinde, firmaların süreçlerini daha hızlı yöneteceğini ve kâğıt tüketimini de azaltarak milyonlarca ağacın yok olmasına da engel olunacağını belirtti.

SİSTEM KENDİSİNİ KISA SÜREDE AMORTİ EDECEK

Sisteme ortalama 4 haftalık bir geçiş süresi olduğunu aktaran Erkiner şunları söyledi: “e-Deftere geçiş için başvurunun 1 Ocak 2015 tarihine kadar yapılmış olması gerekiyor. Orta ölçekli bir firmada yatırım bir yıl gibi kısa bir sürede, büyük ölçekli firmalarda ise bu süreç daha hızlı 2 ay gibi kısa bir sürede kendini amorti edip kara geçeceğini öngörüyoruz. e-Fatura sürecinde kurumlar arası bir bilgi trafiği yaşanırken, e-Defter ile sadece devlet ve şirketler arasında bir bilgi alışverişi olacak.

İlginizi çekebilir:  Türksat TSE Onaylı A Seviye Sızma Testi Sertifikası aldı

e-Fatura işlem sayısı açısından çok daha büyük hacimli olmasına karşın, e-Defter’de sadece aylık periyodlarda daha küçük boyutlarda bilgi alışverişi yaşanacak. e-Fatura tarafında çözümler yerine şirketler, devlet tarafından sertifikalandırdı. Buna karşın e-Defter uygulamasında ise sadece çözümleri sertifikalandırıyor ve şirketler bu çözümleri kullanmaya zorunlu bırakılıyor. Bu durum, uygulamada çok daha stabil bir ortam oluşmasını sağlıyor.”

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir