Ebay’den 145 milyon kullanıcının şifresi çalındı

Dünya çapında 145 milyondan fazla insanın alışveriş yaptığı internet sitesi Ebay, hacker saldırısına uğradı. Ebay müşterilerinden kullanıcı şifrelerini değiştirmelerini istedi.

Ebay saldırının yaklaşık 3 ay önce gerçekleştiğini ve bu tarz saldırıların en büyüklerinden biri olduğunu açıkladı.
Açıklamaya göre şubat sonu mart başında düzenlenen saldırı sonucunda kullanıcı ismi, şifresi, elektronik posta adresi, yazışma adresi, telefon numarası bilgileri internet korsanlarının eline geçti.

Ebay tarafından yapılan açıklamaya göre online ticaret platformu üzerinde dolandırıcılık aktivitelerinde bir artış gözlenmedi. Ebay ayrıca banka ya da kredi kartı bilgilerinin çalındığına dair de elde bir veri olmadığını zira bu bilgilerin ayrı bir şifreleme sistemiyle korunduğunu duyurdu.

Deutsche Welle’nin haberine göre şirket sözkonusu hacker saldırısından kaç müşterisinin etkilendiğini açıklamadı ancak kullanıcılara şifrelerini değiştirmeleri önerildi. Aynı şifreyi başka web sayfalarına girişte kullanan kullanıcılardan orada da şifrelerini değiştirmeleri istendi.

Açıklamayla birlikte Ebay’in hisse senetleri yüzde 2 oranında değer kaybetti.

tr → en
from customers

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir