Elektrik-elektronik ihracatı 6 milyar doları aştı

Türkiye’nin teknolojideki gücünü temsil eden elektrik-elektronik sektörü, geride bıraktığımız ay yüzde 5,7’lik artışla 996 milyon dolarlık ihracata ulaştı. Türkiye ihracatında ilk sıralarda yer alan sektör ihracatı, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 artışla 6 milyar 131 milyon dolara yükseldi. Elektrik elektronik ihracatının bir numaralı pazarı Avrupa’daki yükselişler sevindirirken, Haziran ayında Irak’a yapılan ihracatta yüzde 7,28’lik düşüş meydana geldi. Irak, Mayıs’ta yüzde 34’lük artışla dikkat çekmişti.

Beyaz eşyadan televizyona, kablodan elektrik, üretim ve dağıtım ekipmanlarına kadar pek çok farklı ürün gruplarında ihracatçıları bünyesinde bulunduran elektrik elektronik sektörünün geride bıraktığımız ay en fazla ihracat yaptığı ilk üç ülke İngiltere, Almanya ve Irak oldu. Bu ülkeleri sırasıyla Fransa, Türkmenistan, Azerbaycan-Nahcivan, İtalya, İspanya, Rusya ve ABD takip etti. Elektrik elektronik ihracatında Avrupa hızla payını artırırken, Haziran ayında en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülke arasına ABD katıldı. ABD’ye gerçekleştirilen elektrik elektronik ihracatı yüzde 164,20 oranında artarak 23 milyon dolara ulaştı.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, sektörün ilk yarı performansını değerlendirdiği açıklamasında şunları söyledi:

“2014’ün 6 aylık döneminde ihracatımız 6 milyar 131 milyon dolara yükseldi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4’lük bir artış söz konusu. İngiltere, Almanya ve Irak halen en önemli pazarlarımız. Yaşanan son gelişmeler nedeniyle Irak’a olan ihracatımızda bir miktar düşüş yaşansa da Avrupa ülkeleriyle bu kaybımızı telafi edeceğiz.”

Yılın ikinci yarısı için sektör olarak iyimser olduklarını da belirten Ebiçlioğlu, yılsonunda 14 milyar dolarlık ihracata ulaşmak için alternatif pazarlara ağırlık vereceklerini ifade etti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir