Elektrik-Elektronik sektörü 2014’te Avrupa’dan umutlu

Türkiye’nin teknolojideki gücünü temsil eden elektrik-elektronik sektörü, 2013 yılında en fazla ihracat yapan beşinci sektör oldu. Tüm yıl boyunca Amerika’dan Türki Cumhuriyetlere, Güney Afrika’dan Asya’ya uzanan bir coğrafyada ihracatı artırmanın yollarını arayan elektrik elektronik sektörü, 12 milyar 63 milyon dolarlık ihracata imza attı. Yılın son ayında ise, tüm ülkelerde ihracat artışı yaşanırken, Avrupa ülkeleri önemini korumaya devam etti. Aralık ayında sürpriz ülke yüzde 105 artışla Libya oldu.

2013 yılında elektrik-elektronik sektörünün en fazla ihracat yaptığı ilk üç ülke İngiltere, Almanya ve Irak. Bu ülkeleri Fransa, Türkmenistan, Rusya, Suudi Arabistan, Azerbaycan-Nahcivan, İtalya ve İspanya takip etti. Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan’a yüzde 76, Türkmenistan’a ise yüzde 65 oranındaki ihracat artışı gerçekleştiği dikkat çekti.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, zorlu bir yılı geride bıraktıklarını belirterek şunları söyledi:

“Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdiğimizde 2014 yılında da geride bıraktığımız yıla benzer bir ekonomik seyir öngörülüyor. Diğer yandan ABD ve Avrupa ekonomisine yönelik tahminler olumlu yönde. Rusya, Ortadoğu, Asya ve Afrika ülkelerinde de daha büyük bir büyümenin gerçekleşmesi bekleniyor. Nitekim yılın son ayında en çok ihracat yaptığımız ülkelerin hemen hepsinde artış yaşandı. Sektörümüzün en büyük pazarı konumundaki Avrupa’da başlayan toparlanma umut verici. İhracat performansımız açısından 2013 yılına göre daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz.”

2014 yılında da sürdürülebilir ihracat artış hedefiyle çalışmalarına devam edeceklerini vurgulayan Ebiçlioğlu, Sektörel ticaret heyetlerinin bu yıl da süreceğini, heyet takviminde yeni ülkeler olduğunu ifade etti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir