Elektrikli otomobiller için 4 milyar avro yatırım

Brezilya’da kamu ve özel sektör liderleri arasında Rio de Janeiro’da sıfır emisyonlu ulaşımın yaygınlaştırılmasına yönelik anlaşma protokolü imzalandı.

Renault açıklamasına göre Renault-Nissan İttifakı, Petrobras Distribuidora, Light, Ampla ve Rio Negócios şirketleri söz konusu anlaşmanın tarafları oldu.

Taraflar anlaşma hükümleri uyarınca  Rio de Janeiro eyaleti sınırları dahilinde elektrik motorlu araç üretmeyi ve bunların kullanımları için gerekli altyapıların tamamını geliştirmeyi taahhüt ediyor. Söz konusu proje, Rio de Janeiro eyaletinin Ekonomik Kalkınma, Enerji, Sanayi ve Kamu Hizmetleri Departmanı tarafından koordine edilen “Rio Capital Energia” programı çerçevesinde yer alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ekonomik Kalkınma, Enerji, Sanayi ve Hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Julio Bueno, “Rio de Janeiro’nun klasik enerji konusunda şimdiden benimsediği dünya liderliği hedefi doğrultusunda 21. yüzyılda enerji alanında tüm dünyada referans kentler arasında yer almasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sao Paulo ve Rio de Janeiro halen Nissan LEAF model taksilerin dolaşıma çıkarılması ile ilgili pilot projelerin hayata geçirildiği şehirler.

Renault ve Nissan, sıfır emisyon teknolojisinden yana çalışmalar ve yatırımlar yapıyor. İki üretici, hiçbir fosil yakıt tüketmeyen ve tamamen yenilenebilir enerji ile şarj edilebilen elektrikli otomobillerin geliştirilmesi konusunda son 20 yılda 4 milyar avro yatırım yaptı.

2010 aralık ayında lansmanı yapılan Nissan LEAF modeli büyük ölçekli üretilen ve piyasaya sürülen yüzde 100 elektrikli ilk araç oldu. Renault yakın zamanda küçük kompakt otomobil ZOE’yi satışa sundu. Marka aynı zamanda sedan Fluence Z.E., iki kişilik şehir içi araç Twizy ve küçük ticari araç Kangoo Z.E.’nin aralarında bulunduğu sıfır emisyonlu eksiksiz bir araç gamını da tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Renault-Nissan İttifakı, tüm diğer büyük üreticilerin toplamından daha fazla yaklaşık 100 bin sıfır emisyonlu araç sattı.

Renault-Nissan İttifakı Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Ghosn, imzalanan protokolle ile ilgili, “Bu yeni girişim, sürüş keyfine öncelik veren sürdürülebilir nitelikte bir şehir içi ulaşım çözümünü dünya ölçeğinde sunma amacımızı teyit ediyor” ifadelerini kullandı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir