Etik ‘hacker’lar Hamburg’da buluşuyor

Kaos Bilgisayar Kulübü’nün Hamburg’daki buluşması ‘etik sahibi’ bilgisayar korsanlarını bir araya getiriyor. Tüketiciyi koruma amaçlı bilgilendirme çalışmaları yürüten ve bir grup bilgisayar korsanını bir araya getiren Kaos Bilgisayar Kulübü’nün yıllık buluşması için yaklaşık 6 bin bilgisayar uzmanı, vatandaşlık hakları savunucusu  ve internet aktivisti Hamburg’da bir araya geldi.

Kaos Bilgisayar Kulübü’nün sözcüsü Constanze Kurz bu yılki rakamın kulübün 31 yıllık tarihinde bir ilk olduğunu kaydetti.  4 gün sürecek buluşmanın bu yılki sloganı ‘Not my department’ yani ‘Benim uzmanlık alanım değil’. Kulübün bu sloganı seçme nedeniyse teknisyenlerin eylemlerinin sorumluluk ve sonuçları ile ilgilenmeme eğilimine vurgu yapmak. Açılışta söz alan internet aktivisti Jacob Appelbaum “Bu eğilim tamamıyla saçmalıktan ibaret, tüm dünya bizim uzmanlık alanımıza giriyor” şeklinde konuştu.

Deutsche Welle’nin haberine göre, “Etik sahibi” bilgisayar korsanları olarak tanınan Kaos Bilgisayar Kulübü’nün buluşmaları 13 yıldan bu yana Berlin’de düzenleniyordu. Ancak artan katılımcı sayısı nedeniyle buluşma bu yıl Hamburg’da düzenleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir