Eutelsat 6000 TV kanalı eşiğini aştı

Eutelsat Communications kendi filosu üzerinden 6.000 kanal olan yayın eşiğini geçerek küresel yayıncılık endüstrisindeki kaliteli uydu operatörü ve servis sağlayıcı konumunu daha da güçlendirdi.

Bu yeni rekor, Eutelsat’ın üstün performans göstermeye devam ettiği üç temel eğilimi yansıtıyor: gelişmekte olan piyasalarda güçlü kanal büyümesi; abonelikli TV platformlarında devam eden artış ve çeşitlendirilmiş ücretsiz yayın kanalları sunumu.

Gelişmekte olan piyasalarda artan popülerlik

Eutelsat kendi uyduları üzerindeki üç kanaldan biri ile bu hızlı büyüyen bölgeleri hedefleyerek, özellikle Orta Doğu ve Afrika başta olmak üzere gelişmekte olan piyasalarda güçlü kanal büyümesini devam ettiriyor. Sahra Altı Afrika’da toplam 1136 uydu kanalı yayınının yüzde 50’si bugün Eutelsat tarafından iletiliyor.

Bu oran, 2015 yılının Ekim ayında yeni EUTELSAT 8 Batı B uydusuna 80 kanalın daha ilave edilmesinin sonucunda, her üç uydu kanalından ikisinin Eutelsat uydusu tarafından yayınlanmasıyla, özellikle popüler 7/8° Batı konumundan dolayı Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da daha da yüksek.

Ücretli ve ücretsiz platformlarda rekor

Eutelsat, yüksek güçlü uyduları barındıran ve büyümeye yönelik bant genişliği sunan bölgesel video konumlarının olağanüstü envanteri sayesinde ücretli ve ücretsiz platformlarda sektörün önde gelen iş ortağı. Kıtada dijitale geçişle son 12 ay içinde en belirgin bölgesel dinamik Afrika’da görülmüştür ve toplam 50 platform, Eutelsat uydularını seçmiş durumda. Devreye giren 6 adet platform, Eutelsat’ın Afrika bölgesi için konumlandırdığı 7° Doğu, 16° Doğu ve 36 Doğu pozisyonlarındaki uydularda konumlandı.

Sektörün önde gelen ücretsiz televizyon kanalı seçenekleri

Şifresiz 2100’ün üzerinde kanal ile Eutelsat, en fazla sayıda abonelik gerektirmeyen ücretsiz kanal yayını yapan uydu şirketi. Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu genelinde 400’ün üzerinde abonelik gerektirmeyen kanal sunan HOT BIRD konumu ile beraber başlayacak olan ve izleyicilerin olağanüstü ücretsiz içerik seçenekleri hakkında bilgilenmelerini sağlayarak kanallara güçlü bir görünürlük verecek yeni özelliklerin lansmanı 2016 yılında yapılacak.

Gelişmiş yayın altyapısına ve bilgiye yatırım yapmaya devam eden Eutelsat, uzun süredir devam eden video piyasalarına ait teklifini geliştirecek ve hızla büyüyen bölgelerdeki ortaklıklarına hız verecektir; özellikle Latin Amerika’da iki yeni uydu faaliyete geçirilecek: EUTELSAT 117 Batı B ve EUTELSAT 65 Batı A.

Eutelsat’ın küresel kapsamada yenilenen kapasitesi ayrıca izleyicinin yüksek sinyal kalitesi beklentilerini karşılayacak. HDTV, toplam kanal sayısının %12’sinden fazlasını oluşturuyor ve özellikle Avrupa ve Orta Doğu’da hızla artmaya devam ediyor.

Görüntü kalitesinde bir sonraki adım olan Ultra HD, gelecekteki büyüme fırsatını temsil ediyor. Bir süredir Ultra HD yayın zincirinin geçerliliği sektörün önde gelen oyuncuları ile denetlemekte olan Eutelsat, şimdi de Rusya ve Avrupa’da ilk ticari Ultra HD kanallarının yayınına başladı.

AliKorur-Eutelsat

6000 kanal eşiğini geçmeleri konusunda Eutelsat’ın MENA Bölgesi Başkanı Ali Korur, şu yorumda bulundu:

“Yayın yapmak Eutelsat’ın DNA’sında yer almaktadır. Bu da bizi, küresel çapta video konumlarına yatırım yapmak ve sürekliliğini sağlamak, yeni formatlara ve sıkıştırma tekniklerine geçişe destek vermek, ücretli ve ücretsiz yayın yapan kuruluşlar ile ortaklıklar yapmak ve değişen izleme şablonlarına paralel çözümler geliştirmek konusunda teşvik etmektedir.

Video içerik dağıtımı dünyasındaki hızlı gelişmeler nedeniyle, yayıncıların izleyiciler ile olanbağlarını geliştirmeye ve onları daha geniş bir izleyici kitlesine ulaştırmaya yardımcı olmak için her zamankinden daha büyük bir motivasyona sahibiz.

6000 kanal bariyerini kırmak Eutelsat için yeni bir rekor demek ve yayıncılık topluluğu tarafından tercih edilen uydu şirketi olmak kararlılığımızı daha da fazla güçlendirmektedir.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir