Facebook çalışanları için kasaba kuruyor

Facebook, ABD’de California Menlo Park’ta her geçen gün büyüyen kampüsünün yanı sıra çalışanları için bir kasaba inşa etmek için yerel bir gayrimenkul şirketiyle çalışma başlatıldığını açıkladı.

Anton Menlo ismi verilen ofislere yürüme uzaklığındaki yaklaşık 58.500 metrekarelik yerleşim yeri, 120 milyon dolara mal olacak ve 394 birimden oluşacak.

Facebook’dan bir sözcü kasabanın kurulmasındaki temel amacın çalışanları ofiste tutmak olmadığını belirtti. Sözcü, “Kampüs yakınında daha fazla konut seçeneğimiz olacağı için tabii ki heyecanlıyız ancak insanların Facebook’ta çalıştıklarını çünkü yaptıklarının ödüllendirileceğini bildiklerini ve misyonumuza inandıklarını düşünüyoruz,” dedi.

Sözcü bazı çalışanların daha önce, az sayıda konut olan Menlo Park civarındaki yaşanabilecek yerleri araştırdığını söyledi.

Gayrimenkul veri firması DataQuick’in verilerine göre Silikon Vadisi ve San Francisco’daki gayrimenkul fiyatları birden hızla yükselerek 2012’nin 4. çeyreğinde yüzde 24 arttı.

Facebook’un kurmayı planladığı kasaba, 20. yüzyılın başında ABD’li fabrika çalışanlarının kaldığı, işverene ait, konutun yanında sağlık, güvenlik, kilise gibi gereken hemen her hizmetin sağlandığı lojmanları akıllara getirdi.

Şirketin sınırları içinde daha fazla zaman harcamaksa her zaman olumlu olmayabilir. Lojmanların kaybolmasının nedenlerinden biri işçiler için fazla hükmedici olabilmesiydi. 2013 yılındaki versiyonunda ise olumsuz yönü çalışanların her zaman çalışacağına dair dile getirilmeyen beklentiler olabilir.

Facebook’un planları çelik ya da maden işçileri için yüzyıl önceki lojmanlardan tabii ki çok uzak. Facebook çalışanlarının tüm hayatlarını orada geçirmeleri beklenmiyor. Ayrıca bu yeni yapılanma Menlo Park çalışanlarının en fazla yüzde 10’una yetecek büyüklükte.

Ancak söz konusu girişim, rekabetin teknoloji endüstrisinde kurumsal kültürün rolünü nasıl yeniden şekillendirdiğini gösteriyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Toronto Üniversitesi’nden girişimcilik profesörü Ajay Agrawal, “Silikon Vadisi birçok açıdan şirket kasabasının karşı tezi,” dedi. Agrawal, “Bugünün teknoloji endüstrisinde çalışanlar şirkettense coğrafi konum ve endüstriye daha bağlı. Daha sık şirket değiştiriyorlar ve kendi kurumlarının dışındaki kişilerle daha sık işbirliği yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

Agrawal Silikon Vadisi modelinin olumsuzluklarından birinin şirketlerin çalışanların gideceğini düşünmesi durumunda yaşamlarına ve gelişimlerine aynı oranda yatırım yapmaması olduğunu belirtti.

Facebook’un kurumsal hedeflerinden biri çalışanların hayatını mümkün olduğunca kolaylaştırmak. Ulaşım çalışanlar için sorun değil çünkü bunun için servis var. Çamaşırhane ve kuru temizleme hizmeti bulunuyor. Kuaför salonundan ağaç işçiliği kursuna bisiklet bakımına kadar her şey düşünülüyor. Şirketin genel merkezi ofisten çok üniversite kampüsünü çağrıştırıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir