Facebook hisseleri yüzde altı değer kaybetti

Facebook hisselerinde, yatırımcıların hisselerini satmalarını engelleyen “elde tutma döneminin” sona ermesiyle birlikte keskin bir düşüş yaşandı. New York borsasının kapanışında hisseler yüzde 6.27 düşerek 19.87 dolara ulaştı. Hisselerin Çarşamba günkü değeri 20.74 dolardı.

Perşembe günü 271 milyon civarında hisse tekrar satılabilir hale gelecek. Facebook hisselerinin Mayıs ayında 38 dolardan satışa çıkarılmasından bu yana 421 milyon hisse üzerinde işlem yapıldığı biliniyor.

O zamandan bu yana hisse fiyatlarının düşmesi, şirketin stratejisine dair endişeleri iyice artırdı. Hisseler, Perşembe günü satışa açıldıktan sonra yüzde altının üzerinde düşüş gösterdi. “Elde tutma dönemleri”, halka yeni arz edilen firmaların üyelerinin hisse satışı yapmasını engelliyor.

Bu dönem, genellikle şirketin halka arz edildiği tarihten 90 gün sonra sona ermeye başlıyor. Uygulamayla amaçlanan ise çok sayıda yatırımcının hisselerini satması durumunda hisse fiyatlarının aşırı derecede dalgalanmasını önlemek.

Facebook Operasyon Müdürü Sheryl Sandberg ve Finans Müdürü David Ebersman, bu hafta kendi hisselerini satabilecekler. Şirketin ilk hissedarlarından olan Microsoft da kısa bir süre içinde satış yapabilecek.

Satış hakkına sahip diğer yatırımcılar arasında Goldman Sachs ve Accel Partners bulunuyor. Ancak Facebook’un Genel Müdürü Mark Zuckerberg, Kasım ayına kadar hisselerini satamayacak.

Yakın zamanda halka arz edilen diğer teknoloji firmalarının hisseleri de elde tutma döneminin sona ermesiyle düştü. Linkedin hisseleri yüzde yedi, Groupon’unkiler ise yüzde 10 düşüş gösterdi.

Facebook, Mayıs’ta halka arz edilmesinin ardından ikinci çeyrekte 157 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Zararın en büyük nedeninin hissedarlara yapılan ödemeler olduğu belirtilse de, bu durum Facebook’un parıltısını biraz da olsa kaybetmesine yol açtı.

Facebook kullanıcılarının bilgisayarlardan akıllı telefonlara geçiş yapmasıyla, şirketin mobil cihazlar üzerinden gelir akışı sağlayıp sağlayamayacağı konusundaki endişeler de arttı.

Şirket, reklam geliri elde etmenin daha zor hale gelmesiyle, kullanıcı başına daha az para kazanmaya başladı. Önümüzdeki aylarda çeşitli elde tutma dönemlerinin sona ermesiyle hisse satışlarının 1,91 milyara ulaşması bekleniyor.

Diğer elde tutma dönemlerinin sona eriş tarihleri şu şekilde:

15 Ekim: 249 milyon hisse 14 Kasım: 1.32 milyar hisse 14 Aralık: 49 milyon hisse 13 Mayıs 2013: 47 milyon hisse

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir