Mark Zuckerberg facebook

Facebook ve WhatsApp’a Rekabet Kurulu soruşturma başlattı

Türkiye’deki WhatsApp kullanıcılarına verilerini Facebook’la paylaşma zorunluluğu getirilmesi Rekabet Kurulu’nu harekete geçirdi.

Kurul, WhatsApp’ın sahibi olan Facebook hakkında resen soruşturma başlattı ve verilerin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabetin Korunması Kanunu’nun ihlal edip edilmediğinin tespitinin amaçladığı belirtilen duyuruda, telâfisi mümkün olmayacak zararlar doğabileceği belirtilerek veri paylaşımının durdurulmasına karar verildiği ifade edildi.

Sektörde tekel durumunda olan Facebook, kullanıcı verilerinin WhatsApp ile paylaşılmasını zorunlu tutarak rekabeti ihlâl ettiği tespit edilirse, ciddi cezalarla karşılaşabilecek.

WhatsApp, geçtiğimiz günlerde kullanıcılara yeni bir kullanıcı sözleşmesi dayatmış ve verilerinin Facebook’la paylaşılmasını zorunlu tutmuştu.

WhatsApp

Sözkonusu kullanıcı sözleşmesinde verilerini Facebook’la paylaşmayı kabul etmeyen kullanıcıların 8 Şubat’a kadar WhatsApp’ı silmeleri gerektiği ifade edilmişti.

WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart ise şirketin geri adım atmadığını gösterir bir açıklamaya yaparak sadece tepkileri dindirmeye çalışmıştı.

Mark Zuckerberg’in kurucusu olduğu Facebook, halen WhatsApp’ın yanı sıra popüler paylaşım ağı Instagram’ın da sahibi.

Şirket, sahibi olduğu tüm sosyal ağların kullanıcı profillerini birleştirerek daha çok fayda elde etmeyi amaçlıyor.

Ancak bunu yaparken rekabete aykırı tekelci yaklaşım kullanması ve bireysel mahremiyeti hiçe sayması tüm dünyada tepki çekiyor.

Bu tepkilerin bir sonucu olarak son günlerde milyonlarca kişi WhatsApp’tan ayrılarak alternatif platformlara geçmeyi tercih etti.

Kurul, dayatmaya ‘dur’ dedi

Rekabet Kurulu’ndan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir