Facebook’u terk edenler araştırma konusu

Avusturyalı araştırmacılar, Facebook’ta bulunan hesaplarını silmeye karar veren kullanıcıların genel sosyal profilini yaptıkları araştırma ile ortaya koydu. Söz konusu araştırmanın detayları ise Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking adlı dergide yayınlandı.

Araştırma kapsamında, kısa bir zaman önce Facebook’ta bulunan profillerini silen 310 kullanıcı ile görüşen Viyana Üniversitesi’ne mensup bilim adamları, bu 310 kişi ile karşılaştırma yapabilmek için söz konusu sosyal internet sitesinin sıradan kullanıcıları olan 321 gönüllü ile de ayrıca görüştü.

Facebook’un aktif kullanıcıları ile hali hazırda sitedeki profilini silmiş eski kullanıcılara yöneltilen anket sorularına verilen yanıtlarda istatistiksel olarak ciddi farklılıklar gözlemleyen bilim adamları, sanal intihar gerçekleştirerek Facebook hesaplarını kapatanların daha bilinçli kullanıcılar oldukları ve bu kullanıcılarda normal seviyenin biraz üzerinde bir internet bağımlılığı olduğu sonucuna vardılar.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, araştırmada, mevcut hesapların silinmesindeki en önemli etken ise kişisel bilgilerin tehdit altında olduğunun düşünülmesi olurken (%48), diğer ayrılma nedenleri ise Facebook’tan kaynaklı ortak memnuniyetsizlik, bir başka hesap sahibi tarafından rahatsız edilme (%6,5) ve sosyal siteye duyulan patolojik bağımlılıktan kurtulma isteği gibi sebepler oldu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir