FBI, insansız hava araçlarıyla dinliyor

Amerika’da insansız hava araçları yıllardır kuzey ve güney sınırlarının izlenmesi için kullanılıyor. Ancak Kongre’deki oturumda FBI Başkanı Robert Mueller kurumun Amerika içinde başka amaçlar için de insansız hava aracı kullandığını söyledi.

Başkan bu araçların ülke içi kullanımının “çok sınırlı ve seyrek” olduğunu ve dairenin bu araçların hangi koşullarda kullanılacağıyla ilgili yönetmeliğin hazırlanması sürecinin henüz başlarında olduklarını belirtti.

Amerika’da son haftalarda terörizmi engelleme amaçlı gözetleme programlarıyla  ilgili ayrıntıların ortaya çıkmasının ardından bazı siyasetçiler, hükümetin Amerikan vatandaşlarının telefonlarıyla internet iletişimlerinin izlenmesine destek verdi. Ancak bazı Kongre üyeleri izlemenin çok ileri gittiğini, vatandaşlık haklarına ve mahremiyete tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Mueller insansız hava araçlarının ülke içinde kullanımının genel olarak her seferde tek bir olayla sınırlı kaldığına dikkati çekti, ama bu olaylar hakkında ayrıntı vermedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir