Fin eğitim sisteminin sırları Vitamin Öğretmen’de

Mesleki gelişim ve paylaşım portalı Vitamin Öğretmen’in www.VitaminOgretmen.com eğitim uzmanlarını öğretmenlerle etkileşimli bir ortamda buluşturan Canlı Eğitimleri bu kez Finlandiya’nın eğitimdeki başarısının izini sürüyor.

2-3-4-5 Aralık 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Canlı Eğitimler’de portal üyesi öğretmenler, University of Eastern Finland, Joensuu Kampüsünden üç Fin akademisyenin yanı sıra Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimlerinden Doç. Dr. Nurdan Kalaycı’nın deneyimlerinden yararlanmak üzere Finlandiya’ya bağlanacaklar.

OECD tarafından üç yılda bir düzenlenen PISA sınavlarında her zaman ilk sıralarda yer alan Fin öğrenciler içerisinde, en yüksek ve en düşük puan alanlar arasındaki farkın son derece az oluşu Fin eğitim sisteminin tutarlılığının pek çok göstergesinden yalnızca biri.

Bu belirgin başarı, son yıllarda farklı ülkelerin sistemlerinde de Finlandiya’nın model kabul edilmesi ve Fin eğitimcilerin deneyimlerinden yararlanılması eğilimini yaygınlaştırmış durumda.

Finlandiya Eğitim Sistemi ve Finlandiya’nın Okul Başarısı Formülü konulu videolarla bu konuya daha önce de dikkat çeken Vitamin Öğretmen, bugün 150 bini aşan üyesine ücretsiz mesleki gelişim ve paylaşım hizmeti sunuyor.

Portalın en yüksek katılım oranına sahip alanlarından biri olan ‘Canlı Eğitimler’de katılımcı öğretmenler, online ortamda bir araya geldikleri eğitim uzmanlarının sunumlarına etkileşimli olarak katılabiliyorlar.

Portal üyeleri Canlı Eğitimlere istedikleri her yerden katılım gösterebilirken, okullarda, projeksiyonla toplu katılımlarla da çok sayıda eğitimcinin bu hizmetten faydalanması sağlanıyor.

Eastern Finland Üniversitesinden canlı bağlantı

Vitamin Öğretmen Canlı Eğitimlerinin sürekli hocası, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimlerinden Doç. Dr. Nurdan Kalaycı bir süredir çalışmalarını, Eastern Finland Üniversitesi, Joensuu Kampüsü, Eğitim Fakültesinde sürdürüyor.

2-3-4-5 Aralık 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ‘Canlı Eğitimler’de portal üyesi öğretmenler, University of Eastern Finland, Joensuu Kampüsünden üç Fin akademisyenin yanı sıra Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimlerinden Doç. Dr. Nurdan Kalaycı’nın deneyimlerinden yararlanmak üzere Finlandiya’ya bağlanacaklar.

Canlı Eğitim Programı

5 Aralık’taki Canlı Eğitim dışındakiler İngilizce ve simultane çeviri yapılmayacak.

2 Aralık Pazartesi Saat: 17.00-18.00
Fin Eğitim Sistemi ve Temel Eğitiminin Nitelikleri Senior Lecturer, Class Teacher Eija Liisa Sokka-Meaney University of Eastern Finland, Joensuu Campus, Faculty of Education Finnish Education Structure and Some Features and Qualities of Finnish Basic Education

3 Aralık Salı Saat: 17.00-18.00
Etik ve Gelişimsel Açıdan Öğrenci Değerlendirmelerinde Çağdaş Yaklaşımlar Professor Päivi Atjonen University of Eastern Finland, Joensuu Campus, Faculty of Education Assessment for Learning – Ethical and Developmental Aspects of Contemporary Pupil Assessment

4 Aralık Çarşamba Saat: 17.00-18.00
Fen Bilimlerinden Örneklerle, Erken Yaşlarda Sorgulama Temelli Öğrenme Associate Professor Havu-Nuutinen University of Eastern Finland, Joensuu Campus, Faculty of Education
Inquiry Based Learning in Early Years – Examples from Science Education

5 Aralık Perşembe Saat: 17.00-18.00
Eğitimci Bakış Açısıyla Finlandiya Eğitim Sistemi ve Ortamları Doç. Dr. Nurdan Kalaycı Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri
Vitamin Öğretmen, Kalaycı’nın sunumu dışında İngilizce yayınlanacak olan Canlı Eğitimlere, yeni bakış açıları kazandıracağı ve mesleki gelişimlerine değer katacağı inancıyla, *sisu’dan ilham almak isteyen tüm öğretmenleri davet ediyor.

*sisu: Fince “cesaret” ve “sebat” sözcüklerinin birleşimidir.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir