Football Manager 2013 Türkçe geliyor

Sports Interactive ve SEGA tarafından duyurusu yapılan Football Manager 2013, Türkiye’de tamamen ‘Türkçe’ olarak sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Dünyada milyonlarca insanın severek oynadığı Football Manager 2013, bu hamlesiyle Türk oyuncuların gönlündeki yerini sağlamlaştıracak.

Oyunun Türkçe çıkacağının sinyallerini çok önceden verdiklerini belirten Sports Interactive’in Stüdyo Direktörü Miles Jacobson, “Oyuna ayrıca Türkçe dil desteğini de ekleyerek toplam dil sayısını 15’e yükselttik. Birkaç yıl önce konuk olduğum bir Türk televizyonunda oyunun herhangi bir versiyonu 10,000’in üzerinde satılırsa dil desteğini ekleyeceğimizi söylemiştim… bu sayıya birkaç ay önce ulaştık ve elbette sözümüzü tutuyoruz. Umuyorum ki Türkiye’nin güzel insanları da kendi paylarına düşeni yaparlar ve satışlarımızın artmasına yardımcı olurlar” diye konuştu.

En yeni Football Manager oyunu yalnızca daha büyük, daha iyi ve daha gerçekçi olmakla kalmıyor, tarihinde ilk kez dünyanın en sevilen futbol menajerliği simülasyonunu oynamanın farklı yollarını da sunuyor. Bu yeni oyunda önceki oyunlar üzerinde yapılan yenilik ve geliştirmelere ek olarak bir dizi radikal değişiklik ve kimileri için oyunun oynanış şeklini kökten değiştirecek yeni oyun modları da bulunuyor.

Bunların belki de en dikkat çekici olanı yeni Klasik modu… veya Sports Interactive bünyesinde adlandırdığımız ismiyle ‘FMC’. FMC, Football Manager’ın uzun ve başarılı tarihinde ilk kez oyunculara alternatif, daha az zaman gerektiren bir oynayış şekli sunuyor. Bu yeni mod oyuncuların takımlarını yönetmelerini kolaylaştırıyor ve takımlarını zirveye ulaştırmak için daha basit ayrıntılara odaklanmalarına imkan sağlıyor.

FMC modu, Football Manager’in evriminde ileriye doğru atılmış çok büyük bir adım olarak nitelendiren Sports Interactive’in Stüdyo Direktörü Miles Jacobson şöyle devam ediyor: “Son yıllarda şunu gördük ki Football Manager oynamak isteyen ama oyunun gerektirdiği ölçüde zamanı ayıramayacak durumda olan bir çok kişi var – doğruyu söylemek gerekirse ilgilenmeleri gereken başka işler bulunan, aile sahibi bazı SI üyeleri de bu gruba dahil. Bu yüzden oyun oynamak için kısıtlı zamana sahip olan oyunculara, oyunun sunduğu deneyimi çok fazla sulandırmadan hitap edecek bir yol bulmaya çalıştık. FMC’nin bunu son derece güzel biçimde başardığını düşünüyoruz.”

“Ancak dünyanın dört bir yanındaki hayranlarımız için şunu da üstüne basarak belirtmek istiyorum ki FMC modu bildikleri ve sevdikleri oyunu hiçbir şekilde etkilemeyecek. Eksiksiz deneyime sahip olmak isteyen oyuncular FM13 de kesinlikle aradıkları şeyi bulacaklar – dünyanın en iyi futbol menajerliği simülasyonunun daha büyük, daha iyi ve daha etkileyici hali kendilerini bekliyor olacak..”

Tüm sezonun sekiz ile on saat arasında tamamlanabileceği, menajer rolünü kolaylaştıran FMC modu ayrıca oyuncular iki farklı oynanış şekli de sunacak: oyuncular ister açık uçlu kariyer moduna katılabilecek, isterlerse yeni Mücadele modunda ellerinden geleni yapmaya çalışabilecekler.

Mücadele modu oyunculara genellikle yarın sezonluk bir süre dahilinde menajerlik yeteneklerini sınayabilecekleri belli bir senaryo sunacak. Mücadeleler gerçek hayatta karşılaşılabilecek çeşitli koşulları taklit edecekler… örneğin çocuklardan oluşan bir kadroyla başarıya ulaşmak mümkün olabilecek mi, ya da Yılbaşı gününde ligin sonunda yer alan bir takım sezon sonunda küme düşmekten kurtulabilecek mi?

Mücadele modu Football Manager’a ilk kez Football Manager Handheld 2012’de (iPhone ve Android için) eklenmişti ve elde ettiği popülarite PC ve Mac versiyonlarına da eklenmesine yol açtı. FM13 beş mücadele senaryosuna sahip olacak ve oyunculardan gelen taleplerin seviyesine bağlı olarak oyuna yıl boyunca çeşitli yeni mücadeleler de eklenecek.

FMC Mücadele modunun yanı sıra kullanıldıkları takdirde oyunun daha kolay oynanmasını sağlayacak çeşitli “açılabilir” özelliklere de sahip olacak – örneğin menajerler çalışma izni şartını kaldırabilecek veya transfer bütçelerine birkaç milyon ekleyebilecekler. Oyuncular bu bonusların bazılarını oyunda çeşitli başarılar elde ederek ‘kazanabilecek’, bazılarını ise isterlerse satın alabilecekler.

İlginizi çekebilir:  'Hacker'lar ATM'lerden 45 milyon dolar çaldı

FM13 bir çok yeni özelliğin yanı sıra, oyunda halihazırda mevcut olan bir çok öğe üzerinde de önemli geliştirmeler içerecek. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

– Geliştirilmiş 3D maç motoru FM13’te belki de en fark edilir görsel değişiklikler 3D maç motoru üzerinde yapıldı. Bu yılki oyunda stadyumlardan taraftarlara, futbolcu hareketlerinden topun havadaki hareketlerine kadar sahada olup biten her şey son derece gerçekçi görünüyor. Yeni ve geliştirilmiş animasyonlar maçları daha gerçekçi bir hale getirirken, elden geçirilen kamera sistemi de maç günü deneyiminin televizyon görselliğini yakalamasını sağlıyor. Maç motorunun yapay zeka sistemi üzerinde yapılan önemli değişiklikler de bu görsel geliştirmeleri destekliyor.

– Yeni personel rolleri FM13 menajerlerin yardımcı personellerinde ve rollerinde de ciddi ölçüde yeniden yapılanmaya gidiyor. Yeni Futbol Direktörü sayesinde isterseniz sözleşme görüşmeleri veya istenmeyen oyunculardan kurtulmak gibi görevleri kendisine vererek menajerin iş gücünü azaltabileceksiniz. Ayrıca uzman koçların sayısının arttırılmasıyla menajerler hangi koçtan, ne zaman tavsiye isteyeceklerine daha rahat karar verebilecek, koçluk sertifikalarını almak için yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olabilecekler.

– Geliştirilmiş basın etkileşimi Menajer ve basın arasındaki etkileşim de yenilendi. Bunun en önemli etkilerinden biri olarak menajerler artık basınla konuşurken farklı tonlar kullanabilecek, sakinlik ile agresiflik arasında bir çok farklı ruh haline bürünebilecekler.

– Ağ oyunu FM13’ün artık Steam sisteminin ağ işlevselliğinden tamamen faydalanan çokluoyuncu oyunu da büyük yenilikler içeriyor ve oyuncuların diğer menajerlerle birlikte çok daha rahat biçimde oynayabilmelerini sağlıyor. Geliştirilmiş ağ oyunu ayrıca standart kariyer versiyonuna ek olarak özel, tek seferlik lig ve kupa opsiyonlarına, ayrıca oyuncuların tek kişilik oyunlarında kurdukları takımlarını çokluoyuncu ortamında test edebilmelerini sağlayan bir moda da sahip.

– Dünya geneli liderlik tabloları FM13’ün Steam ile derin entegrasyonu sayesinde ilk kez oyuncuların dünyanın diğer yerlerindeki menajerlere karşı ne durumda olduklarını görmelerini sağlayacak olan dünya geneli liderlik tabloları mevcut olacak. Bu sıralamalara ek olarak ayrıca oyunun farklı modları, oynanabilir her ülke ve lig için de ayrı liderlik tabloları bulunuyor. Liderlik tabloları menajerin seçtiği zorluk seviyesi, takımının mali performansı ve hatta oyun içinde aldığı maaş (ki bu yeni menajer sözleşmeleri görüşmelerinin oyunun çok önemli bir parçası haline getiriyor) da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin göz önüne alan, sofistike bir puanlama sistemi kullanıyor.

– Kullanıcı arayüzü FM13 ‘kariyer’ modu için yeni arayüz ve kabuğa, ‘klasik’ mod için de yepyeni bir görünüme sahip. Ayrıca dolaşımda yapılan iyileştirmeler, animasyonlu arayüz ve yeni arama sistemi sayesinde FM13 hangi modda oynarsanız oynayın serinin bugüne kadar ki kullanımı en kolay ve en iyi görünen oyunu olacak.

– Geliştirilmiş antrenmanlar FM13’te menajerler takımlarının antrenmanlarına daha detaylı biçimde karar verme ve ihtiyaçlarına uygun planlar seçme imkanına sahipler. Antrenmanlar artık genel takım yönetimini ayrıntılı hazırlık dönemi ile birleştiren, basitleştirilmiş bir özet paneli üzerinden yönetiliyor. Menajerler artık takımlarının antrenmanlarında ne üstüne yoğunlaşacaklarına karar verebilecek, ister daha genel rutinler kullanıp, isterlerse belli maçlar için özel hazırlık yapabilecekler.

– Gerçekçi vergi uygulamaları Gerçek dünya futbolcularının imza atacakları takıma karar verirken göz önünde bulundurdukları en önemli faktörlerden biri ülkeden ülkeye değişen vergi oranlarıdır. Bu durum artık FM13’te de aynen yansıtılıyor ve oyundaki her ülke için güncel vergi oranları kullanılıyor – artık oyundaki futbolcular da takım seçerken buna dikkat etmek zorunda olacaklar.

Football Manager 2013 SEGA tarafından 2012’nin sonlarında Windows PC ve Mac için piyasaya sürülecek. Oyundaki 900’den fazla yeni ve geliştirilmiş özellik halinde bilgiler önümüzde haftalarda yayınlanacak video bloglarında anlatılacak. Daha fazla bilgi için www.footballmanager.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir