Fransız Telekom’a intihar suçlaması

Paris savcılığı, özelleştirilmeden önce Fransa’nın en büyük telekom operatörü olan Fransız Telekom ve CEO’su Didier Lombard hakkında, 2008 ve 2009 yıllarında şirketin onlarca personelinin intihar girişiminde sorumluluğu olduğu yönünde iddianame hazırladı.

Savcılığa göre özelleştikten sonra Orange Telekom ismini alan şirketin o dönemdeki yöneticisi Lombard, 30’dan fazla personelin intihar girişimine yol açan ve en az 19 personelin hayatını yitirmesiyle sonuçlanan psikolojik baskı ortamından sorumlu.

Üçü halen Orange’da görevli 6 üst düzey yöneticinin de sorumluluklarının derecesine göre davaya dahil edilebileceği belirtildi.

euronews’in haberine göre, sendikalar, Fransız Telekom’un özelleştirilmesinden sonra Didier Lombard yönetiminde 22 bin kişiyi işten çıkardığı ve çalışanlarına zorlu performans hedefi tayin ettiği, bunun özellikle orta yaşın üzerindeki personelde yoğun psikolojik baskıya yol açtığı ve intihar vakalarında etkili olduğu görüşündeler.

Mahkeme, savcının talebini kabul ederse Fransa’da ilk kez Fransız Telekom çapında büyük bir şirket, personeline psikolojik baskı uyguladığı için dava konusu olacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir