Geleneksel ve dijital medya birbirini beslemeli

Günümüz dünyasında hakimiyet oluşturan dijital medyanın geleneksel medyanın önüne geçtiği hatta öldürdüğünü söyleyen bir düşünce var. Fakat araştırmalar gösteriyor ki, geleneksel kanal hala güçlü ve en önemli haber kaynaklarından biri. Bu konuda geleneksel medyanın dijital medya ile beraber yoluna devam etmesi gerektiğini vurgulayan Union İstanbul Ajans Başkanı Mehmet Erkmen, “Türk halkının geleneksel medyadan vazgeçmeye niyeti yok. Zaten dijitalin amacı da asla geleneksel medyayı öldürüp bitirmek değil.”

Şuanda dijital medyanın geleneksel medyanın önüne geçtiği algısının yanlış anlaşıldığını söyleyen Union İstanbul Ajans Başkanı Mehmet Erkmen, “Son yıllarda dijital medyanın geleneksel medyayı bitirdiği söylemlerine sıklıkla yer veriliyor. Fakat bu iki mecra birbirlerini besleyen ve birbirlerinin büyümesini hızlandıran mecralar. Özellikle geleneksel medyanın vazgeçilmezi televizyonun sosyal medya ile yakaladığı büyük uyum bunu gözler önüne seriyor” dedi.

Sosyal medya ve TV birbirini besliyor…

Sosyal medyanın kolay erişilebilir olması bakımından bir adım önde gibi görünmesinin geleneksel medyaya tehdit oluşturmadığını belirten Erkmen, “Artık dizi ve TV programları hashtagler kullanmaya başladılar. Bu sayede daha çok konuşuluyorlar. Twitter’da trend topic listesinde şu andan yayında olan bir dizinin hashtagini gören bir takipçi, acaba ne oluyor deyip merakla açıyor o kanalı. Böylece Twitter televizyonu beslemiş oluyor. Ya da tam tersi diziyi izleyen biri hashtagi görüp acaba ne diyorlar dizi hakkında diye meraklanıp Twitter’ı açıyor. Bu sefer de televizyon Twitter’ı besliyor” açıklamasını yaptı.

“Dijital medya gelenekseli yenmedi, yanında durdu”

Herkesin dijitalin gücünü görüp rotasını bu yöne çevirmesinin dijital medya gelenekseli yendi düşüncesine sebep olduğunu söyleyen Erkmen, “Dijital medya gelenekseli yenmedi, yanında durdu. Yıllar önce ‘Sosyal Medya’ tanımının ortaya çıkmasıyla markalar bu mecrayı kendilerini tanıtmak, reklamlarını yapmak ve de hedef kitlesiyle empati kurarak ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaya başladılar. Ve gün geçtikçe dijitalin gücü arttı. Ama geleneksel medya ve dijital medya birbirini beslemeli. Bugün bir köşe yazarı sosyal medyada popüler ise bunu önceden yazılarını yazdığı gazeteye borçlu. Gazeteyle bir kitleye sahip oluyor, sonra sosyal medya sayesinde bunu geliştiriyor daha fazla kitle elde ediyor” açıklamasında bulundu.

“Ünlüler de bu iki mecradan destek alıyor”

Televizyon dünyasının ünlü isimlerinin de dijitali ve gelenekseli bir arada kullanmaya gayret ettiklerini dile getiren Union İstanbul Ajans Başkanı Mehmet Erkmen, “Ünlüler de bu iki mecradan aynı anda faydalanıyor. Zamanında geleneksel medya sayesinde üne kavuşan isimler, bugün dijital medyadan da gereken desteği alıyor. Geleneksel medya sayesinde bir imaj yarattılar şimdi bu imajı sosyal medya sayesinde yaymaya çalışıyorlar” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir