Google, NASA üssüne kiracı oldu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ne (NASA) ait bir üssü 60 yıllığına kiraladı. İnternet devi NASA’ya 1 milyar 160 milyon dolar ödeyecek.

Google’ın yan kuruluşu Planetary Ventures (Gezegensel Riskler), Moffett Federal Hava Üssü’nü uzay araştırmalarını genişletmek için kullanacak. Şirketin milyarder yöneticileri, üssü özel uçakları için iniş pisti olarak kullanmaya başladı bile.

Eskiden NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’ne ait olan arazi, Google’ın Montain View şehrindeki genel merkezine 6,5 km uzaklıkta.

BBC’nin haberine göre, Google yetkilileri, son yatırımları ile tarihi bir hangarın da yenileneceğini söylüyor. 1933’te inşa edilen “Hangar One” dünyanın desteksiz ayakta duran en büyük yapılarından.

Google’ın gayrimenkul yatırımlarından sorumlu başkan yardımcısı Dacid Radcliffe, “Olağanüstü bir yapı olan Hangar One’ın restorasyonuna başlamak için sabırsızlanıyoruz. Hangar One, Amerika’nın geleceği tehlikede olan tarihi arazilerinden biri sayılıyor” dedi.

İnternet devi aynı zamanda hangarı halka açacak. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in havacılık ve uzaya olan ilgisi biliniyor. Şirket, uydu teknolojileri ve robotlar üstünde çalışan bazı firmaları devralıyor.

Google ve NASA ilk kez birlikte çalışmıyor. Teknoloji şirketi, 2005’te NASA’ya ait bir araştırma tesisinde ofis kurmuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir