Türkiye ‘rekabeti ihlal’den Google’ın savunmasını aldı

Google hakkında Rus arama motoru Yandex’in şikayetiyle başlayan soruşturma Rekabet Kurumu’nda sürüyor.

Soruşturma heyeti, Google’ın hakim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal ettiği kanaatiyle ceza verilmesini istedi.

Google Türkiye yetkilileri, dün Rekabet Kurulu üyeleri önünde yaptığı sözlü savunmada kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Google’a ilişkin ‘rekabeti ihlal’ soruşturmasında nihai karar 12 Eylül’de açıklanacak.

Soruşta heyeti, Google Inc, Google İnternational LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. şirketinden oluşan ekonomik bütünlüğün “Lisanslanabilir mobil iletişim sistemleri” pazarında hakim durumda bulunduğu tespiti yaptı.

Hürriyet’ten Aysel Alp’ın haberine göre, heyet, Google’ın cihaz üreticileriyle sözleşme imzalayarak, Google aramanın varsayılan olarak atanması ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasını “hakim durumu kötüye kullanma” olarak değerlendirdi.

Yandex Avukatı Sibel Yılmaz Atik, Google’ın, Google Play aracılığıyla arama motoru ve tarayıcısını android bazlı telefonlara önceden yüklenme şartı koştuğunu, bunun da alternatif teknolojilerin piyasaya sunulmasını engellediğini söyledi.

Google Avukatı Gönenç Gürkaynak ise soruşturma heyetinin iddialarının doğru olmadığını; para cezası ya da diğer çözüm önerileri için herhangi bir dayanak bulunmadığını belirtti.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Netaş 50. yılını Yıldırım’ın katılımıyla kutlayacak

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir