google unutulma hakkı

Google’a kişisel verileri izinsiz kullandığı için dava

Dünyanın en büyük internet arama motoru Google’ı bünyesinde barındıran Alphabet Inc. şirketine, “akıllı telefonlardaki aplikasyonlar üzerinden kullanıcıların ne yaptığıyla alakalı veri topladığı” gerekçesiyle dava açıldı.

Boies Schiller Flexner avukatlık şirketi tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kaliforniya eyaletinde bulunan San Jose Bölge Mahkemesi’ne yapılan şikayette, izinsiz kişisel verileri kullandığı ve kişisel mahremiyeti ihlal ettiği gerekçesiyle Facebook ve Oracle Corp. gibi diğer dev şirketler de suçlanıyor.

Euronews’in haberine göre, bireysel bazı müşteriler adına açılan davada söz konusu şirketlerin internete bağlı olmasa dahi aplikasyonlar üzerinden kullanıcıları takip ettiği, izinsiz kişisel veri topladığı bilgisi yer aldı.

İddialara göre Google, akıllı telefonlarda yer alan “internet ve mobil uygulama hareketleri” ya da “mahremiyet kontrolü” gibi seçenekler kapalı olsa dahi “Firebase” adlı veri toplama yöntemiyle, müşterilerine sunduğu reklam ve diğer içerikleri kişiye göre değiştiriyor.

Google ve Alphabet Inc. şirketine, geçtiğimiz mart ayında da ABD’deki tekelleşme müfettişleri tarafından rekabet yasalarına aykırı davrandığı gerekçesiyle inceleme başlatılmıştı. Google henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, iddialara karşı savaşacağını duyurdu.

Anker Soundcore Life Q10 Bluetooth Kulaklık kutusundan çıkıyor

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir