Google’dan TV ile interneti buluşturan cihaz

Televizyonla interneti buluşturan Apple ve Microsoft’la rekabete giren Google, Chromecast adlı cihazıyla televizyonlara internet teknolojisini taşıdı.

Sadece 5 santim uzunluğuna sahip olan Chromecast isimli cihaz 35 dolardan satışa sunuldu.

Cihaz, televizyonların mobil cihazlarla kablosuz bağlantı kurarak televizyon ekranlarından internetteki içeriğe ulaşabilmelerini sağlıyor.

USB’den bağlanan flash sürücülere benzeyen ve HDMI girişinden TV’ye bağlanan cihaz, kablosuz internet bağlantısıyla akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayarlardan kontrol edilebiliyor.

Google’ın Android yazılımının yanında, Apple’ın iPhone ve iPad’leri ile de uyumlu olan cihaz BestBuy.com ve Google’ın uygulama mağazası Play store’da satılmaya başladı.

Chromecast, Apple’ın 99 dolardan satılan benzer özelliklere sahip cihazına göre düşük fiyatıyla öne çıkıyor.
Apple TV isimli cihazın kullandığı “AirPlay” teknolojisi Chromecast ile benzer ancak daha fazla özelliğe sahip ve uygulamalar direkt olarak üzerinde çalışıyor.

Microsoft’un 199 dolardan satılan Xbox 360 isimli oyun konsolu da “SmartGlass” ismi verilen benzer bir teknolojiye sahip, Apple, Android ve Microsoft’un yazılımını kullanan akıllı telefonlar tarafından kontrol edilebiliyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Apple 2007 yılından bu yana 13 milyon adet Apple TV satışı yaparken bu satışların yarısı geçen yıl gerçekleşti.

Chromecast kullanıcıları örnek olarak internete bağlı tabletlerinden YouTube’deki videolara ulaşarak televizyonlarında görüntüleyebiliyor.

Google milyonlarca internet sitesi ve uygulamayla internet üzerinden en fazla reklam yayınlayan şirket.
Dolayısıyla Google’ın internetteki içeriğin televizyonlarda daha fazla yer almasını sağlaması şirketin ana faaliyet alanı için de oldukça önemli.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir