Google'ın doğum günü

Google’ın doğum günü ‘doodle’ ile kutlanıyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, 27 Eylül 2019 itibariyle 21. doğum gününü kutluyor. Google’ın ana sayfasında her zaman önemli gün ve olaylar için hazırlanan ve ‘doodle’ adı verilen özel logoların yerine bugün Google’a özel bir logo yer alıyor.

Google kuruluş tarihi ve hikâyesi nedir?

Google’ı Larry Page ve Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurdu. İkili, sık sık “Google Guys” olarak anılıyor. Google, alan adını 15 Eylül 1997’de etkinleştirdi. Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi.

Bilgiyi erişilebilir kılmaya odaklandı

Kuruluşundan bu yana misyonu “dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir. Gayri resmi sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen “Don’t be evil”dır. (Kötü olma) 2006 yılında, halen şirket merkezi konumunda olan Mountain View, Kaliforniya’ya taşınmıştır.

Stanford Üniversitesi’nden Silikon Vadisi’ne

Şirket merkez ofisini Mart 1999’da önde gelen Silikon Vadisi teknoloji şirketlerinin de yer aldığı Palo Alto, Kaliforniya’ya taşımıştır. 2003 yılında şirket 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, Kaliforniya’daki bugünkü ofisini Silicon Graphics’ten kiralamıştır. Bu ofis, 1’in sonuna googol tane sıfır eklenmesiyle oluşan googolplex sözcüğünden esinlenerek oluşturulmuş olan Googleplex adıyla anılmaktadır.

Ana şirket Alphabet oldu

Ağustos 2015’te Larry Page’in yaptığı açıklamaya göre Google ve satın aldığı kuruluşlar Alphabet adlı holdinge bağlandı. Holdingin CEO’su Larry Page Yönetim kurulu başkanı ise Sergey Brin oldu. Ayrıca Larry Page’den boşalan Google’nin CEO makamına Sundar Pichai getirildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir