‘Güneş uçağı’ hedefine ulaştı

Güneş enerjisiyle çalışan uçak, gece ve gündüz hiç yakıt almadan ABD’yi boydan boya geçmeyi başardı. ‘Güneş uçağı’ kanadında meydana gelen yırtığa rağmen son etabı tamamladı.

ABD gezisine 3 Mayıs’ta San Francisco’dan (California) başlayan Solar İmpulse’ın diğer durakları Phoenix (Arizona), Dallas (Texas) ve St. Louis idi.

“Güneş uçağı”, yolculuğunun son ayağında ABD’nin başkenti Washington’dan New York’a uçtu.
Washington’daki Uluslararası Dulles Havaalanı’ndan yerel saatle 05.00 sularında ayrılan Solar Impulse, cumartesi gecesi John Fitzgerald Kennedy Havaalanı’na indi.

Uçağın sol kanadında meydana gelen bir yırtığın uçağın planlanandan daha erken inişine yol açtığı belirtildi.

Solar İmpulse projesi, güneş enerjisinin potansiyelini ortaya koymayı amaçlıyor. Bertrand Piccard ile pilot Andre Borscheberg tarafından üretilen uçak, gücünü üzerinde bulunan 11 bin kadar güneş pilinden alıyor. Uçak, 9 bin 149 metre irtifada, en fazla saatte 72 kilometreye ulaşan bir hızla yolculuğunu sürdürüyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Solar Impulse’ın dev kanatları, 400 kilo ağırlığındaki lityum-polimer bataryaları şarj eden 12 bin foto-voltaik hücre ile kaplı. Uçak, her biri 10 beygir gücünde dört elektrikli motora sahip. Solar Impulse, kanatlarındaki güneş panelleri sayesinde güneş enerjisini depolayabiliyor ve karanlıkta dahi yakıtsız uçabiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir