Güney Kore: Siber saldırıda Çin’i suçlamak ‘hata’

Güney Koreli yetkililer, siber saldırı olayında Çin’e bağlı bir internet adresi kullanıldığı açıklamasının yanlışlıkla yapıldığını bildirdi.

Kore İletişim Komisyonu, yaptığı açıklamada, saldırı kaynağı olarak Çin’de bir internet adresini tespit ettiklerini, kimin gerçekleştirdiğine dair bilgileri olmadığını söylemişti.

Daha sonra yapılan açıklamada ise araştırma sonuçlarının virüsün Güney Kore’deki bir bankadan yayıldığına işaret ettiği belirtildi. Ancak yetkililer hala saldırının dışarıdan yönetildiğini düşünüyor.

Güney Kore’deki altı banka ve radyo/tv’ye siber saldırı 32 bin bilgisayarı etkilemiş ve bankacılık hizmetlerini sekteye uğratmıştı. Açıktan Çin bağlantısı bu saldırının ardında Kuzey Kore’nin olduğuna dair spekülasyonları körükledi.

BBC’nin haberine göre, hacker’ler kimliklerini gizlemek için başka ülkelerdeki internet adreslerini kullanabiliyor. İstihbarat uzmanları Kuzey Kore’nin siber saldırı için sık sık Çin’deki bilgisayar adreslerini kullanma yoluna başvurduğunu düşünüyor. Kuzey Kore 2009 ve 2011’de Güney’e yapılan saldırılardan sorumlu tutulmuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir