Güven Damgası nedir? Güven Damgası başvurusu nasıl yapılır? Güven Damgası logosu ne anlama gelir?

Güven Damgası nedir? Güven Damgası başvurusu nasıl yapılır?

Resmî Gazete’nin 6 Haziran 2017 tarihli nüshasında yayınlanan Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ ile e-ticaret siteleri için yeni bir sisteme geçilmiştir.

Başvuruda bulunan e-ticaret siteleri tebliğ uyarınca denetlenecek ve denetim sonucunda uygunluk taşıyan e-ticaret sitelerine güven damgası verilecektir.

E-ticaret sitesinde yayınlanan güven damgası logosuna tıklanarak www.guvendamgasi.org.tr sitesine doğrulama sağlanacak ve tüketiciler bilgilendirilecektir.

Güven Damgası (GD) konusunda Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye’deki tek Güven Damgası Sağlayıcısı (GDS) olarak yetkilendirilmiştir.

Güven Damgası logosu ne anlama gelir?

Güven Damgası, bu logoyu taşıyan web sitesinin tebliğ uyarınca asgari şartlara sahip olduğunu, menşeini, iletişim bilgilerini, belirli hakları müşterilere ve tüketicilere sağladıklarını ve belirli bir güvenlik standardına denetim anında uyulduğunu gösterir.

Bu açıdan tüketici ya da müşteri, kaynağı belirsiz web sitelerinden değil güven damgası almış e-ticaret sitelerinden daha güvenle alışveriş yapabilecektir.

Güven Damgası zorunlu bir hizmet değildir. E-ticaret sitelerinin başvurusu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından değerlendirme süreçleri yürütülür.

Güven Damgası başvurusu nasıl yapılır?

Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ uyarınca Güven Damgası Başvurucusu www.guvendamgasi.org.tr; üzerinden başvuru formunu doldurur ve başvuru belgelerini sisteme yükler. Ayrıca sızma testi yaptırması ve başvuru ücretini yatırması gerekmektedir.

E-ticaret sitesi yıllık kredi kartı işlem hacmine göre e-ticaret sitesi yaptırması gereken sızma testi, ödemesi gereken başvuru ücreti ve imzalaması gereken üyelik sözleşmesi hakkında e-posta ile bilgilendirilecektir.

Sızma testi sonucu nasıl gönderilir?

Bu aşama için başvuru sahibinin 1. 2. ve 3. adımdaki ilgili tüm alanları eksiksiz olarak doldurması ve 4. adımdaki diğer evrakları sisteme yüklemesi gerekmektedir.

Akabinde sızma testi sonucunu, dekontunu ve üyelik sözleşmesini de yükleyerek 5. adımda başvurusunu tamamlayabilecektir.

Ayrıca yazılı beyan, sızma testi sonucu, yetki metni ve üyelik sözleşmesini ıslak imzalı ve kaşeli olarak TOBB’a posta ile de gönderecektir.

Başvurunun tamamlanması ve evrakların posta ile TOBB’a ulaşması akabinde başvuru tamamlanmış sayılacaktır.

Güven Damgası başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Güven Damgası başvurusunun değerlendirilmesinde hizmet sağlayıcı ya da aracı hizmet sağlayıcının başvuru esnasında sunmuş olduğu ve doğruluğunu taahhüt ettiği bilgi ve belgeler, Güven Damgası alma şartları bakımından tebliğ uyarınca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından değerlendirilir. 

Değerlendirme 30 gün içinde sonuçlandırılarak bir rapor ile başvuru sahibine iletilir.

Güven Damgası nasıl tahsis edilir?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başvuru belgelerinin tam olmasını; yazılı beyan, sızma testi sonucu, yetki metni ve üyelik sözleşmesinin usulüne uygun imzalanmasını ve ulaştırılmasını, sızma testi sonucunun başvurudan en fazla üç ay önce yaptırılmasını ve başvuru ücretinin yatırılmasını ister.

Ayrıca kontrol listesindeki hususları ayrı ayrı değerlendirir. Tüm kriterleri sağlayan e-ticaret sitesine Güven Damgası tahsisinde bulunur ve www.guvendamgasi.org.tr; sitesinde yayınlar.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir